Шановні батьки! Перш ніж познайомити Вас із добіркою абеток, які є в нашій бібліотеці, я пропоную трохи заглибитися в історію самого слова "абетка".

ЩО ОЗНАЧАЄ СЛОВО АБЕТКА?

Слово походить від назви перших українських літер А, Б.

Воно вживається у кількох значеннях:

*** це сукупність літер, розташованих у певному усталеному в даній мові порядку, що означають її звуковий лад на письмі;

синоніми: алфавіт (від назви перших літер грецького алфавіту - а (альфа), b (бета або віта); азбука (від назви перших старослов’янських літер "аз" та "буки";

*** це початковий посібник для вивченна грамоти;

*** це система умовних знаків, тобто у музиці - нотна абетка, у телеграфному зв’язку - телеграфна абетка і т. д.;

*** і, нарешті, у переносному значенні абетка - це основні, найпростіші елементи будь-якої науки, справи.

СТАНОВЛЕННЯ І ПОШИРЕННЯ

Перші абетки виникли наприкінці ІІ тисячоліття до н.е.. Найдавнішою абеткою вважають фінікійську, від неї походить більшість сучасних літерно-звукових абеток, зокрема давньоєврейська, арамейська, грецька, з якої пізніше розвинулися етруська та латинська. Остання набула значного поширення завдяки посиленню впливу католицької церкви.

Згодом вона стала основою абетки західноєвропейських мов. З грецької абетки виникли готська, грузинська, вірменська та глаголиця і кирилиця. Кирилицею користувалися болгари, серби, румуни (до ХІХ ст.), а також давні українці, білоруси та росіяни. Кожний із слов’янських народів вніс певні зміни до кирилиці, зумовлені фонетичними (звуковими) особливостями відповідної мови.

Від кирилиці - до сучасної української абетки

В українських землях кирилиця утвердилася з прийняттям християнства. Сучасного вигляду українська абетка набула поступово. Її склад у різні часи на різних українських землях залежав від уживання того чи іншого правопису: максимовичівки, кулішівки, драгоманівки, желехівки, "ярижки", панькевичівки.

Проблемами української абетки, окрім діячів, прізвища яких дали назву правописним системам, займалися О. Павловський, Г. Квітка-Основ’яненко, А. Метлинський, Я Головацький, К. Шейковський, М. Гатцук, І. Фпанко, Б. Грінченко, Г. Голоскевич, А. Бурячок.

Сучасна українська абетка нараховує 33 літери, які позначають на письмі 38 фонем. Однак у 1933-1990 роках в абетці було 32 літери, оскільки з неї вилучили літеру " ґ ".

М. Железняк

Дитині надзвичайно подобається робити маленькі, але такі важливі відкриття. Крок за кроком Ваш малюк дізнається усе більше й більше. Щоб навчатися новому було цікаво, наша бібліотека пропонує добірку різноманітних абеток.

НЕЗВИЧАЙНІ

/Files/images/bukvi/Абеткии.png

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (25).jpg Хорошковська О.Н. У світі чарівних букв: буквар/ худож.: В.Г. Мельниченко, О.П. Харченко, О.В. Колісник, О.В. Василевська. - К.: Освіта, 1997. - 143 с.: іл.

За допомогою цієї книжки Ви навчите дитину українських літер. Знайдете народні казки, дитячі пісні, вірші та оповідання, які навчають правильно розмовляти рідною мовою. У післябукварній частині подано елементарні правила техніки читання. А ще тут багато цікавих завдань (ребусів, кросвордів, шарад, розсипаних слів тощо), спрямованих на розвиток кмітливості, активації розумової діяльності.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (19).jpg Абетка: книжка-картонка/ вірші Оксани Корольової; худож. Н. Бендус-Петровська. - Х.: Веста, 2006. - 12 с.: іл. - (Перші кроки)

Добрі вірші, яскраві ілюстрації, оригінальний формат абетки обов’язково захоплять Вашого малюка. А як цікаво гортати таку незвичайну книжку!

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (26).jpg/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (27).jpg Олесь О. Абетка: книжечка в книжці. - 16 с.: - В кн.: Наша мова солов’їна: вірші/ упор. М. Слабошпицький; худож. О. Кошель. - К.: Веселка, 1990. - 24 с.: іл.

У цій книжечці юні читачі познайомляться з цікавими птахами та тваринами, а також прочитають віршики, які для них написав український поет Олександр Олесь.
/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (22).jpg Паладій, Ярослав. Абетка з історії України / Я. Паладій, текст Л. Полтави, ред. проф. В. Лев ; Наукове товариство ім. Шевченка. - К. : Пам'ятки України, 1993. - 64 с. - (Українська літературна бібліотека ; т. 10) (Бібліотека журналу "Пам'ятки України ; кн. 15). Друкується за виданням "Абетка з історії України (Нью-Йорк, 1973)

Цю абетку створили далеко від Батьківщини два видатні митці — художник Ярослав Паладій і поет Леонід Полтава. І в рядках лаконічних щирих віршів, і в чітких живих лініях ілюстрацій відчувається зболена туга за рідним краєм, вірна залюбленість у свій народ, його тисячолітню історію.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (23).jpg Епік Г.Д. "Роменова абетка" з Соловків : для мол. та серед. шк. віку / Г. Д. Епік ; упоряд. та передмов. С. А. Гальченко. - К. : Веселка, 1993. - 28 с.: іл.

Основу цієї незвичайної книжки склала абетка, яку в соловецьких таборах придумав і намалював для свого маленького сина відомий український письменник Григорій Епік, безвинно розстріляний у 1937 році. Розповідь про трагічну долю родини письменника, рядки його листів постають вражаючим уроком добра і зла, вірності й любові.

/Files/images/knigi/abetki/охоронниця слова.jpg /Files/images/knigi/abetki/ал.png /Files/images/knigi/abetki/алфа.png /Files/images/knigi/abetki/алф.png Майданович Т.В. Охоронниця Слова: казки і казкові історії/ іл. І.Е. Гереги. - К.: Криниця, 2013. - 280 с.: іл.

Казкові твори, що розміщені в цій книжці, доповнює повість "Казкова азбука", в якій читачі мандрують казковими стежками української мови.
/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (21).jpg Бойченко Т. Абетка здоров'я / худож. В.Г. Ширяєев- К. : Освіта, 1997. - 71 с.: іл.

Книга не лише вчить українського алфавіту, а й закликає у віршованій формі привчати дитину змалечку до дотримання норм гігієни, акуратності, дорового способу життя. Яскраві ілюстрації на кожній сторінці.
/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (20).jpg Коврига Л.П. Кицина абетка: вірші, загадки. - Х.: Белкар-книга, 2013. - 48 с.: іл. - (Веселка)

У цій книжечці розповідається про те, як улюблениця всіх дітей - маленька Киця разом зі своєю мамою вивчає алфавіт. Звідси і назва книжки. Цікаві та пізнавальні вірші, а також чудові малюнки допоможуть малятам завчити літери, дотепні загадки-добавлянки розраховані на те, щоб діти легко та залюбки повторили всі букви.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (24).jpg Пухнаста абетка/ вірші О.О. Шуваєва; іл. О.Ф. Звольська. - Х.: SEPTIMA, 2005. - 14 с.: іл.

Ця книжка для найменших зацікавить малюків не тільки красивими і яскравими ілюстраціями, але й веселими віршами, які допоможуть вивчити нову букву і слова, в яких вона зустрічається. А карапузи, які ще не цікавляться буквами, будуть із задоволенням вивчати тварин і шукати на зображенні знайомі предмети.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (18).jpg Пухнаста абетка: книжка-картонка/ вірші М. Морозенко; іл. О.В. Коваля. - К.: ВД “Книжкова хата”. - 34 с.: іл.

Абетка у віршах допоможе Вашому малюкові не тільки познайомитися з літерами, але й зробити перші кроки в читанні. А допоможуть йому в цьому веселі вірші Марії Морозенко й прегарні ілюстрації О.В. Коваля. На кожній картинці маля побачить тваринку, назва якої починається з певної літери.

Якщо Ваша дитина вже опанувала букви і читає по складах, підтримайте її цікавість до читання, у цьому Вам допоможуть такі книжки:

/Files/images/knigi/dtyam/По складах.jpg Перша книжка для читання: навчаємось читати по складах/ худ. В. Кастальський, В. Коркін. - К.: Махаон-Україна, 2006. - 79 с.: іл. - (Розумні книжки)

Тексти в цій книзі дібрано так, щоб малюк зміг не лише закріпити здобуті знання і вміння, а й навчитися розуміти прочитане. У збірнику поміщено найкращі казки світу. Зворушливі й смішні оповідання розкажуть маленькому читачеві про взаємодопомогу і дружбу, стануть першими уроками добра.

/Files/images/knigi/dtyam/по скла.jpg
Гноінська О.В. Чарівні слова/ іл. М.Ф. Коршунова. - Х.: Ранок, 2008. - 10 с.: іл. - (Читаємо по складах)

За допомогою цієї книги ваша дитина швидко навчиться читати, зросте розумною і доброю. Головна перевага у тому, що в серії використана сучасна методика навчання читання. Великі літери, цікавий текст, що розбитий на склади, творчі завдання зроблять процес навчання легким та захопливим.

/Files/images/knigi/dtyam/по склад.jpeg Марійка та ведмідь: казка/ худ. Г. Потьомкіна. - Донецьк: Веско, 2010. - 10 с.: іл. - ( Читаємо по складах)

Відома народна казка з яскравими ілюстраціями, яка обов’язково сподобається Вашому малюку.
/Files/images/knigi/abetki/мишача рада.jpeg Мишача рада: українські народні казки.- Х.: Белкар-книга, 2012. - 48 с.: іл. - (Промінець)

Ця збірка казок — для наймолодших читачів, які роблять перші кроки в читанні. Книга призначена для відпрацювання в дітей навичок техніки читання текстів по складах. Збірка включає 22 короткі казки, кожну з яких дитина в змозі не втомлюючись самостійно прочитати. До книжки ввійшли відомі українські народні казки.Читаючи їх, малята навчаться відрізняти добро від зла, здійснювати гарні вчинки, бути добрими, справедливими, захищати менших, поважати старших.
/Files/images/knigi/dtyam/читаємо.png Тваринний світ лугів і степів: читаємо по складах/ укл. Каспарова Ю.В.; худ. Рижова В.В. - Х.: Ранок, 2016. - 24 с.: іл. - (Моя Україна)

Книга для маленьких читачів. Усі слова поділені на склади. Кожна тема проілюстрована реалістичними зображеннями. З ними малюк легко познайомиться з тваринами рідного краю.
/Files/images/knigi/dtyam/колискові.png Колискові: читаємо по складах/ відпов.за вип. Горборукова Н.А.; худ. Побережна Н.І. - Х.: Septima,2010. - 10 с.: іл.- (Готуємось до школи)

Читання по складах — важливий і складний етап навчання грамоті. Улюблені колискові допоможуть зробити його по-справжньому захопливим і успішним. Читайте разом із дітьми!



Кiлькiсть переглядiв: 2825

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.