БЕСТСЕЛЕР ДЛЯ БАТЬКІВ,

ЯКІ ХОЧУТЬ ЗАХОПИТИ ДІТЕЙ ЧИТАННЯМ

/Files/images/knigi/rzn/Пеннак.jpg

Ця книга дивовижна! Вона адресована і дорослим, і підліткам, і вчителям .... Але в першу чергу вона адресована тим батькам, яким не байдужа читацька культура їхніх дітей. За розміром книга зовсім не велика, але за кількістю мудрих фраз, гідних цитування, вона не поступається найкультовішим романам! Легка, світла, добра і повчальна - дуже рекомендую!

ЦИТАТИ З КНИГИ:

... парадокс читання: воно відволікає нас від реальності, щоб наповнити реальність змістом.

.

Якщо постає питання, чи є час читати, значить, немає на те бажання. Тому що, якщо розібратися, часу читати ні у кого ніколи немає. Немає у малих, немає у підлітків, немає у дорослих. Життя - постійна перешкода читанню. Читання ніяк не пов'язане з регламентом життя суспільства, воно, як і любов, просто спосіб життя.

.

У державному курсі навчання я не знайшов нічого хоч скільки-небудь надихаючого. Якщо навіть досліджуваний матеріал був би цікавішим, аніж він є насправді, похмурий педантизм баварських учителів відвернув би мене від найцікавішої теми ... Всі свої пізнання в галузі літератури я набув поза школою.

.

Поняття «зрілості» в галузі читання - штука дивна. Аж до якогось віку якісь книги нам не по зубах. Але на відміну від хороших вин хороші книги не старіють. Вони чекають нас на полицях, а старіємо ми. Коли нам здається, що ми до них «дозріли», ми беремося за них знову. І тоді одне з двох: або зустріч відбувається, або ми знову терпимо фіаско. Можливо, ми будемо робити ще спроби, можливо, ні. Але вже точно не вина Томаса Манна, що я так до сих пір і не дістався до вершини його «Чарівної гори».

.

Великий роман, який нам опирається, не обов'язково важчий, ніж який-небудь інший ... просто між ним, при всій його величі, і нами, при всій здатності його «зрозуміти», на яку ми претендуємо, не відбувається якась хімічна реакція. Одного прекрасного дня ми раптом потрапимо в такті з романом Борхеса, який до цих пір не підпускав нас до себе, але роман Музиля так і залишиться для нас чужим ...

.

Тоді вибір за нами: ми можемо думати, що самі винні, що чогось у нас в мізках не вистачає, що є в нас якась невикорінена тупість, а можемо шукати причину в дуже спірній зоні смаку і постаратися визначити свій.
Найрозумніше рекомендувати дітям другий варіант.
Тим більше, що він може принести їм вишукане задоволення: перечитувати, нарешті розуміючи, чому книга їм не подобається.
І ще одне задоволення, невибагливе: спокійно вислуховувати чергові крики педанта від літератури:
- Та як же можна не любити Стенда-а-а-а-а-ля ?!
Можна.

.

Перечитувати не означає повторюватися, це означає кожен раз давати новий доказ невтомної любові.

.

А якщо більш буденно, то книга - притулок від перестуку дощу, сліпуча тиша сторінки в гулі метро, ​​роман, прилаштований в ящику конторського столу, хвилинка читання, що випала вчителю, поки учні «плавають», і крадькома читаючий на задній парті учень, який здасть вчителю чистий листок паперу ...

.

Роль школи завжди і всюди зводиться до того, щоб навчити прийомам, намуштрувати в коментуванні і, знищивши безпосередню радість читання, ускладнити доступ до книги. Схоже, на всі віки і для всіх широт вирішено і підписано, що в шкільній програмі немає місця задоволенню і що знання може бути лише плодом свідомого страждання ...

.

Читання допомагає спілкуватися? Черговий жарт тлумачів! Ми мовчимо про те, що прочитали. Задоволення від прочитаної книги ми найчастіше ревниво зберігаємо в таємниці. Чи то тому, що, на наш погляд, це не предмет для обговорення, чи то тому, що, перш ніж ми зможемо сказати хоч слово про прочитане, нам треба дозволити часу виконати тонку роботу перегонки. Наше мовчання - гарантія інтимності. Книга прочитана, але ми все ще в ній. Одна лише швидкоплинна думка про неї відкриває нам шлях у притулок, куди можна сховатися. Вона захищає нас від Великого Світу. Вона надає нам спостережний пункт, розташований дуже високо над пейзажем обставин. Ми прочитали її - і мовчимо. Мовчимо, бо прочитали. Хороша була б справа, якщо б на кожному повороті нашого читання на нас вискакували із засідки з питаннями: «Ну як? Подобається? Ти все зрозумів? Прошу відзвітувати! »

.

Ти чекаєш від них правильних творів на ті романи, які ти їм задаєш, чекаєш, щоб вони правильно трактували вірші, які ти вибираєш, щоб на іспиті вони тонко аналізували тексти за твоїм списком, щоб вони зі знанням справи «коментували» або з розумним виглядом «резюмували» те, що суне їм під ніс екзаменатор ... Зауваж, екзаменатор, ти, батьки хочуть зовсім не того, щоб діти читали. Щоби не читали, втім, теж не хочуть. Всі хочуть, щоб діти вчилися в школі, ось і все! А що стосується решти, у всіх вистачає інших турбот.

.

Якщо школяреві і попадається іноді вчитель, у якого вистачає ентузіазму насолоджуватися, наприклад, математикою, який викладає її як чудове мистецтво і змушує полюбити, заражаючи своєю любов'ю і радістю життя, завдяки чому всі зусилля перетворюються в задоволення, то це воля випадку, а не заслуга Системи Освіти.

.

Так. .. Телевізор, піднесений до рангу нагороди - а читання, відповідно, зведене до розряду повинностей ... наша знахідка, не чия небудь ...

.

Треба "зрозуміти", що книги писалися не для того, щоб мій син, моя дочка, молодь їх коментували, але для того, щоб, якщо душа лежить, вони їх читали.

.

Як можливо, щоб XX сторіччя стало тим, чим стало, після того як Достоєвський написав «Бісів»? Звідки взявся Пол Пот і йому подібні, коли вже описаний Петро Верховинський? А жахи таборів після того, як Чехов написав «Сахалін»? Кому відкрив очі безжалісний світ Кафки, в якому наші найгірші очевидності знаходили чіткість, як на цинкових фотопластинах? І хто із живучих серед кошмару, який тоді творився, почув Вальтера Беньяміна? І чому, коли все вже відбулося, весь світ не прочитав «Рід людський» Робера Антельма хоча би заради того, щоб звільнити Христа Карло Леві, який навічно зупинився в Еболі?

Щоб якісь книги могли так перевернути нам душу і при цьому не завадили світу рухатися від поганого до гіршого - тут є від чого заніміти.

.

- У той час як телебачення - та й кіно, якщо подумати ... у фільмі все підноситься на блюдечку, ніякого власного зусилля: все розжовано, ось тобі зображення, ось звук, декорації ... відповідний музичний супровід, на випадок якщо хтось не зрозумів, що має на увазі режисер ...
- Двері скриплять, щоб знали, що буде страшно ...
- А при читанні все треба уявляти ... Читання - акт перманентної творчості.

.

... найкращим, що ми прочитали, ми зобов'язані найчастіше тому, хто нам дорогий. І з тим, хто нам дорогий, ми про це й заговоримо. Коли хтось із близьких дає нам почитати книгу, ми серед рядків спочатку шукаємо його - його смаки, причини, що спонукали підсунути нам саме цю книжку, якісь знаки братства. Потім текст захоплює нас, і ми забуваємо того, хто нас в нього занурив; ось, вона, сила читання - відмітати навіть таку обставину!

.

Так, але у мене такий жорсткий графік, звідки взяти цю годину на читання? У кого забрати? У друзів? Телевізора? Роз'їздів? Вечорів у колі сім'ї? Уроків?
Де знайти час читати?
Серйозна проблема.
Яка і не проблема зовсім.
Якщо постає запитання, чи є час читати, значить, немає на те бажання. Тому що, якщо розібратися, часу читати ні у кого ніколи немає. Немає у малих, немає у підлітків, немає у дорослих. Життя - постійна перешкода читанню.
- Читати? Я б з радістю, але робота, але діти, але господарство, часу немає...
- Як я вам заздрю, що у вас є час читати!

А чому ж ота, яка працює, бігає по крамницях, ростить дітей, водить автомобіль, крутить любов з трьома чоловіками, відвідує дантиста, через тиждень переїжджає - чому вона знаходить час читати, а ось цей гречний холостяк-рантьє не знаходить?

Час читати - це завжди вкрадений час. (Як, втім, і час писати, час любити.)
У кого вкрадений?
Скажімо, у обов'язку жити.

.

Джерело: https:/livejournal.com/

Кiлькiсть переглядiв: 625

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.