2014 року група українських літературних оглядачів, критиків, журналістів і редакторів, що спеціалізуються на дитячій і підлітковій літературі, заснувала щорічний «Рейтинг критика: найкращі дитячі та підліткові книжки року».
Ініціаторами рейтингу виступили редактори та журналісти профільних видань: «Казкарка», «Читомо», «БараБука», «Букмоль», журнал «Однокласник», газета «День» .
Мета – складати фахові рекомендації щодо найкращих дитячих та підліткових видань як для широкого читача, називаючи топ-10 книжок року, так і для вужчого кола спеціалістів, оприлюднюючи фахові та прозорі критерії відбору.
Для рейтингу було розроблено досить складну схему оцінювання. Книжки проходять відбір у три етапи. Спочатку кожен із членів журі пропонує свою десятку найкращих, на його думку, дитячих та підліткових книжок року. На другому етапі шляхом голосування формується довгий список. На третьому етапі кожен із членів журі оцінює книжки довгого списку за набором критеріїв та виставляє їм бали. За результатами підрахунків формується топ-10 дитячих та підліткових книжок року.
Вже четвертий рік поспіль проект підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» обирає найкращі українські дитячі та підліткові книжки, відзначає авторів та художників року, а також відзначає дебютантів: тих, хто талановито стартував як автор чи ілюстратор книжок для дітей. Спочатку "БараБука" працювала в складі журі "Рейтингу критика", а з 2017 року обирає найкращих самостійно.
Чому ж важливо не пропускати цю подію і цікавитися рейтингами «БараБуки»?
Найперше, цей ТОП присвячено виключно книжкам для дітей та юнацтва і виключно українським,
по-друге, складають його експерти саме з дитячої літератури,
по-третє, має «БараБука» і окреме дитяче журі, яке читає та пише відгуки на книжки.
Тобто, це ТОП, якому можна довіряти, бо навряд чи у довгі та короткі списки «БараБуки» потрапить якась халтура.
Тут все фахово, відповідально і цікаво.
А ще – відкрито і зрозуміло.
Не менш важливим цей рейтинг є для вчителів та бібліотекарів, та й загалом для усіх, хто працює з дітьми. «Барабука» дуже продумано сформулювала номінації, які спрощують пошук потрібної книжки з огляду на вік дитини чи, скажімо, під тему уроку, заняття, дозвілля тощо. Наприклад, «Пізнавальна книжка року», «Дитячий поет року», «Дитячий прозаїк року», є навіть спеціальна номінація «Шпаргалка для вчителя», а ще «Соціальна книжка року», в короткому списку якої цього року три книжки на важливі та непрості теми. До речі, на всі книжки довгого списку на сайті «Барабуки» є рецензії та відгуки, зокрема і дитячі. Тобто, зацікавившись тою чи іншою книжкою, можна знайти про неї ще більше інформації і визначитися, чи це те, що вам потрібно, чи ні. Власне, дитяче журі – ще одна «фішка» книжкових підсумків «Барабуки». Бо, звичайно, не враховувати враження і смаки безпосередньої аудиторії вибраних книжок, було б не зовсім правильно і не так цікаво.
«Топ Барабуки» може стати в нагоді і тим, хто лише пробує свої сили в писанні та ілюструванні книжок для дітей та підлітків. Щоб краще розуміти, як варто писати, які теми є цікавими і новими для нас, на що звертати увагу тощо
«Ми вручаємо барабук уже вчетверте, і за появою нових номінацій щоразу спостерігаємо свіжі тенденції в українській дитячій літературі. Наприклад, у 2014-му в топі «БараБуки» було всього шість книжок, тоді як цього року лише в короткому списку тридцять. Тобто видно і кількісний, і якісний поступ дитліту всього за чотири роки, – розповідає Ольга Купріян, літературна критикиня, редакторка «БараБуки». – Два роки тому став розвиватися вітчизняний нон-фікшн, і ми вручили «Пізнавальну книжку року». Торік (2016) ми ввели номінацію «Підліткова книжка», бо видавці активно почали заповнювати цю нішу – різними, доволі сміливими текстами. Цього року аж дві нові номінації – «Перша книжка малюка» і «Соціальна книжка». Хочемо відзначити, що картонки для малюків зроблено на дуже високому рівні. А поява «соціальних» книжок свідчить про те, що письменники й найголовніше – видавці – помічають важливі й гострі суспільні теми й шукають способи про них говорити. Загалом «Соціальна книжка» розповідає про те, які ми різні, а це, можна сказати, життєво необхідні знання»
.
Джерела: БараБука, газета "День"
.
Найкращі дитячі та підліткові видання України 2023 року
Bologna Ragazzi Award - 2023
Найкращі родинні видання України «незламного» 2022 року
Bologna Ragazzi Awards - 2022
Найкращі родинні видання України 2021 року
Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year - 2021
Найкращі дитячі та підліткові книги України 2020 року
Bologna Ragazzi Award - 2020
Найкращі книги 2019 року
Найкращі книги 2018 року
Найкращі книги 2017 року
Найкращі книги 2016 року
Найкращі книги 2015 року
Найкращі книги 2014 року
.
Коментарi