.

/Files/images/bukvi/форми заходів.png


ФОРМИ ЗАХОДІВ У БІБЛІОТЕКАХ ЗАВЖДИ РОЗВИВАЛИСЯ ВІДПОВІДНО ДО СОЦІОКУЛЬТУРНИХ УМОВ. ПОЧАТОК ХХІ СТОРІЧЧЯ ВНІС СВОЇ КОРЕКТИВИ.

ЗІБРАНИЙ МАТЕРІАЛ ДОПОМОЖЕ БІБЛІОТЕКАРЯМ ПРИ ПЛАНУВАННІ СВОЄЇ ДІЯЛЬНОСТІ УРІЗНОМАНІТНИТИ МАСОВУ РОБОТУ І ТИМ САМИМ ЗАЦІКАВИТИ ЧИТАЦЬКУ АУДИТОРІЮ. ДО ПЕРЕЛІКУ УВІЙШЛИ ЯК ТРАДИЦІЙНІ, ІСТОРИЧНО СФОРМОВАНІ ФОРМИ ЗАХОДІВ, ТАК І ПЕРСПЕКТИВНІ, ІННОВАЦІЙНІ, ЩО ТІЛЬКИ З'ЯВИЛИСЯ У ЗВ'ЯЗКУ З РОЗВИТКОМ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПОТРЕБ СУСПІЛЬСТВА, ЗМІНОЮ МІСЦЯ БІБЛІОТЕК НА ІНФОРМАЦІЙНОМУ І ДОЗВІЛЛЄВОМУ РИНКАХ.

РЕКОМЕНДОВАНІ ФОРМИ БІБЛІОТЕЧНИХ ЗАХОДІВ МАЮТЬ КОРОТКІ ПОЯСНЕННЯ. ДУЖЕ ВАЖЛИВО, ЩОБ ОБРАНА ФОРМА ЧІТКО ВІДПОВІДАЛА ЗМІСТУ, СТРУКТУРІ ЗАХОДУ ТА ЦІЛЬОВІЙ ЧИТАЦЬКІЙ ГРУПІ. ВСІ ТЕРМІНИ НАВЕДЕНО В АЛФАВІТНОМУ ПОРЯДКУ.

А

АГІТБРИГАДА

Невеликий, зазвичай пересувний, самодіяльний або професійний концертний колектив, репертуар якого будувався на гостро сучасному, злободенному матеріалі

Академія читацька

Цикл заходів (уроків), присвячених навчанню користувачів основам інформаційної культури.

Акція

Акція (лат. actio) - дія, спрямована на досягнення якої-небудь мети. В залежності від поставлених цілей акції, що проводяться в бібліотеках, можна умовно класифікувати на декілька видів:

1. Протестні:

• «Ні наркотикам», «Зона ризику», «Право на життя», «Згаслі зірки», «Територія тривоги», «Димна петля» та ін.

./Files/images/rzne/акції.gif

2. Благодійні акції (на допомогу бібліотекам, хто потребує допомоги):

• «Допоможемо один одному», «Бібліотека - читачеві, читач - бібліотеці», «З миру по книжці», «Подаруй книгу бібліотеці», «Подаруй тепло душі своєї», «Кошик радості».

3. На допомогу просуванню читання можна виділити кілька видів акцій

Загального характеру:

«Світ читання», «Читання - як фактор соціального успіху», «Передай книгу другу», «Стань читачем», «Читати - це модно», «Читати - це здорово!", "Дід Мороз читає книгу», "Запиши друга в бібліотеку", "Віват, читач! Віват, бібліотека!», "Читаюче село», «Лист ровеснику: Я хочу розповісти про книгу ...», «Здивуй батьків» та ін.

Акції тематичні:

"У злагоді з природою - у злагоді з собою", "Прочитай книгу про війну", "Прочитаємо книгу з історії України», "Твій символ", "Район, в якому ми живемо», «Лист ветеранові», «Щоб пам'ятали»,«Привітай ветерана», «Час читати класику» і ін.

Акції для молодих батьків:

Останнім часом в бібліотеках великого поширення набули акції для малюків та їхніх батьків: «Читайлик», «Читання з народження», «Рости із книгою, малюк», «Читай, я буду слухати!» та ін.

Акції до ювілейних літературних дат:

Акції однієї книги, або за творчістю одного письменника.

Рекламні акції (про бібліотеку і її можливості).

До таких акцій можна зарахувати і презентації своїх звітів, виконаних у формі барвистої, кольорової листівки. На її обох боках в місткій, образній, візуально доступній формі через графіки і діаграми, що супроводжуються мінімумом тексту і цифр, представляти динаміку розвитку бібліотеки за рік.

Проведення бібліотечних акцій - це не тільки дієвий метод залучення нових читачів, а й ефективний засіб активізації діяльності бібліотек, народження творчих ідей, формування корпоративної культури та підвищення суспільного статусу бібліотек.

ЛІБМОБ

Рекламна акція, під час якої бібліотекарі виходять на вулицю з рекламними буклетами та проспектами, роздають перехожим, запрошують до бібліотеки та проводять бліц-опитування.

PR-акція

Різноманітні заходи, спрямовані на збільшення популярності бібліотеки (книги, письменника) і її (його) впізнаваність.

Альманах

(від араб. Альманах - календар), заходи про книги (твори, авторів), що об'єднані за тематичною, жанровою або ін. ознакою.

Арт-зустріч

Зустріч із мистецтвом.

Арт-простір

(виставковий зал) - мистецька акція, яка буквально розчиняється в реальному просторі, при цьому сам простір виступає як арт-об'єкт, або служить лише обрамленням для нього.

Арт-година

Година мистецтва.

Асамблея

Різновид літературного вечора, стилізованого під епоху ХVIII століття. На асамблеях танцювали, грали в шахи, пили каву і, на відміну від салонів ХIХ століття, практично не вели розумних розмов. У бібліотечних умовах можливі творчі виступи як читачів, так і бібліотекарів.

Асорті

Захід із набором різноманітних тем і форм роботи.

Атака мозкова

(мозковий штурм) - інтелектуальна гра, що вимагає від учасників у мінімальний строк запропонувати варіант (ідею) вирішення певного завдання. Учасники мають право вільно висловлювати свої думки. Структура: визначення проблеми, висловлювання ідеї, відбір кращих ідей, прийняття рішень. Подібні ігри є ефективним методом колективного обговорення.

Аукціон знань

Творчий захід, різновид вікторини. Сприяє прищеплюванню інтересу до пізнання, розширенню кругозору, зростанню творчої активності учасників, набуттю знань усіма учасниками. Інтелектуальна розвага. На аукціоні «продається» питання чи приз і його можна «купити»: «покупка» здійснюється шляхом пред'явлення будь-яких знань, на вимогу «продавця». По суті, це відкрите змагання на краще знання теми - приз отримує той, хто відповість останнім. Зберігається атрибутика аукціону: кафедра, молоток, дзвіночок.

Аукціон інтелектуальний

Інтелектуальне змагання, де можна «продати» і «купити» матеріалізовану в книзі, репродукції, платівці, фотографії, слайді духовну цінність. «Покупка» відбувається шляхом пред'явлення будь-яких знань, на вимогу «продавця». Мета: зміцнення авторитету знаннь, стимулювання інтересу до інтелектуальних і художніх цінностей, джерел інформації.

Аукціон літературний

Літературна гра, де копіюються правила справжніх аукціонів: виграє той, чия правильна відповідь на запропоноване запитання буде останньою і найповнішою. У «торги» вступають знавці літературних творів. Найначитаніші отримують можливість «купити» книгу. Для проведення гри необхідно заготовити книги для «продажу», а також питання, на які буде запропоновано відповісти учасникам аукціону. Наприклад; перерахувати назви книг, де в назвах зустрічається цифра (колір, ім'я, кличка тварини і т. д.). На аукціон можуть бути виставлені і «речі» літературних героїв.

.

Для проведення гри необхідно підготувати „лоти” для „продажу” (це можуть бути книги, бали, сувеніри чи ін.), також добирають запитання, які будуть запропоновані учасникам аукціону.

Гру проводить „головний аукціоніст”. Для нього необхідно підготувати дерев’яний молоточок.

Завдання можуть бути різними, проте потрібно передбачити велику кількість варіантів відповідей. Наприклад, наводиться прізвище відомого письменника, гравці один за одним повинні називати його твори. Після кожної правильної відповіді „аукціоніст” повільно рахує до трьох, хто останнім дає правильну відповідь, вважається переможцем і отримує право „купити”, тобто взяти „лот”.

Б

Бал

Літературно-музична композиція з підвищеною урочистістю, більш суворим етикетом і класичним набором тем, які слідують у заздалегідь визначеному порядку.

Бал літературний - літературно-музична композиція з підвищеною урочистістю, більш суворим етикетом і класичним набором літературних тем, наступних в заздалегідь визначеним порядку.

Бал-маскарад - костюмований бал.

Балаганчик

Маленьке, веселе, комічне дійство, яке передає атмосферу народного свята.

БЕНЕФІС

Захід, що влаштовується на честь одного автора (книги, твору, читача).

Бенефіс книги - захід, що влаштовується на честь однієї книги.

Бенефіс читача (бібліотекаря і т.п.) - культурно-масовий захід, метою якого є вшанування активних читачів, а також реклама бібліотечного фонду та послуг. Така форма сприяє підвищенню авторитету бібліотеки серед населення та виявленню справжніх любителів читання.

Заздалегідь можна оформити книжкову виставку улюблених книг читача. Читач, на честь якого проходить бенефіс, обов'язково виступає перед присутніми, розповідаючи про себе і прочитані книги. Часто такий захід готується у формі свята, де вшановують читача. Супроводжується музичними номерами та ігровою програмою.

Бенефіс читаючої сім'ї - захід, що влаштовується на честь однієї сім'ї, яка визначається кращою читаючою родиною в бібліотеці.

БЕСІДА

Діалогова форма масового заходу, яка починається повідомленням бібліотекаря і триває розмовою з аудиторією.

Бесіда-діалог - бесіда у формі діалогу двох ведучих.

Бесіда-диспут - бесіда з елементами диспуту (спору).

Бесіда-гра - бесіда з елементами гри.

Бесіда-обговорення - бесіда з елементами обговорення.

Бесіда-практикум - бесіда з практичними заняттями.

Бесіда за круглим столом

Формулюється тема, яка має неоднозначне тлумачення, і тому виникає необхідність її аналізу і обгрунтування. На цей захід запрошуються певні компетентні особи – спеціалісти відповідних галузей знань. Учасники заздалегідь готують доповіді, реферати та виступи. На заході вони заслуховуються, після чого починається їх обговорення, аналіз, коментування, обмін думками. Щоб створити сприятливі умови для активної участі всіх учасників у цьому процесі, бібліотекарю слід дотримуватися рекомендацій, які стосуються проведення дискусії. Також можна широко застосовувати технічні засоби, матеріали з періодичної преси, схеми, наочні приклади тощо. Завдання бібліотекаря полягає в тому, щоб спрямувати дискусію в необхідне русло, вміло поєднуючи різні погляди щодо предмета дискусії, звертаючи особливу увагу на суттєві аспекти проблеми, яка розглядається, але й не гальмуючи полемічних виступів учасників. Бібліотекар має забезпечити змістовний і всебічний аналіз проблеми, намагаючись уникати поверхового її обговорення. У своєму заключному виступі він узагальнює колективну думку і визначає основні напрями самостійної роботи слухачів над проблемою, що аналізувалася.

Зразок : Шкільна бібліотека, 2008, №10, с.114

Бібліографічний огляд

Короткий виклад будь-яких документів, розташованих в логічній послідовності. Розрізняють види за типами документів: огляд книг, огляд періодичних видань і т. д.. Окремим видом є інформаційні огляди, огляди нових надходжень, які можуть бути універсальними і тематичними.

Бібліо-глобус

Захід, присвячений книгам про історію, культуру, традиції різних країн, про подорожі та мандрівників.

Бібліо-кавярня

Форма заходу, побудована на кшталт кавярні, де в меню замість страв подаються книги (автори, міні-заходи).

БІБЛІОКАРАВАН

Цикл виїзних заходів, виставок, оглядів, об'єднаних однією темою, і представлених у різних організаціях та установах.

Бібліо-крос

Акція, спрямована на залучення до читання книг із певної теми або за певний час, виграє той читач, який прочитає найбільшу кількість книг.

Бібліолото

Захід, що проходить у вигляді гри «лото».

Бібліо-огляд контрастний

Огляд, до якого включено книги контрастні за стилем, жанром, темою (драйв-книга, релакс-книга, еліт-книга, статус-книга, книга-шок, книга-сенсація і т.д.) .

Бібліотерапевтичні години

«Словом можна вбити. Словом можна врятувати. Словом можна полки за собою повести ». Під «бібліотерапією» розуміють вплив художньої літератури на психіку людини, дослівно “лікування книгою” (від грец. вiblion - книга і theraрeia — лікування). Асоціація лікарняних бібліотек США тлумачить цей термін так: "використання спеціально підібраного для читання матеріалу як терапевтичного засобу в загальній медицині і психіатрії з метою вирішення особистих проблем за допомогою спрямованого читання".

Слово лікує - цю істину знали древні, як і те, що музика благотворно впливає на все живе, і на почуття, настрій людей в тому числі. Об'єднавши вплив слова (тональність голосу, емоційний фон - все це має велике значення) і музики можна досягти великих успіхів у лікуванні людини, особливо психічно нестабільної. Знаменитий Гіппократ спеціально приписував хворим курси музикотерапії. Піфагору ж належить афоризм: «Музика може лікувати безумства людей ...» Під час хвороби у людини змінюється його художнє сприйняття: деяких привертають твори, повні песимізму і відчаю, де людина прагне знайти паралелі зі своїм життям, або протилежна ситуація - людина шукає книги зі щасливим кінцем. Книга, читання сприяє одужанню людини, підтримує позитивний психологічний баланс в його душі. Мистецтво слова, прекрасного, розумного, доброго, здатне викликати переворот в душі людини - змінити його погляди - настільки велика сила художньої літератури.

Бібліотекар може розробити цикл бібліотерапевтичних годин, кожна з яких являтиме собою літературно-музичну композицію з певним емоційним настроєм. За допомогою спеціально підібраних віршів, уривків художньої прози і музики потрібно постаратися пробудити в людях почуття доброти, знайти таку необхідну в наш стресовий час точку опори, яка б надавала впевненості.

Корекція психологічного сприйняття життя - так коротко можна охарактеризувати основний стрижень бібліотерапевтичної години. Принципова їхня відмінність від традиційних масових заходів полягає в тому, що вплив здійснюється художнім словом і музикою. Повністю відсутні форми звичної пропаганди книги (елементи бібліографічного огляду, бесіди і т.п. ). Завдання бібліотекаря зводиться до ролі вправного читця, виконавця. Головне відповідність музики і тексту.

Композицію починають з заспокійливої музики, потім - більш жвава, а завершується сеанс мелодією, яка створює природний настрій.

Теми бібліотерапевтичних годин можуть бути різні: щастя, дружба, любов, сім'я, спілкування з природою, прекрасним.

Бібліотечний калейдоскоп

Бібліотеки-філії демонструють фрагменти цікавих заходів, сценки з бібліотечного життя, театралізовані фрагменти. Швидка зміна осіб, подій, пов'язаних з бібліотекою, бібліотекарями, читачами.

Бібліо-шоу

Бібліотечний захід, яскравий, масовий, розрахований на емоційний зовнішній ефект.

Бієнале книжкова

Це виставка книг на певну тему, яка проходить раз на два роки.

Біржа інформаційна

Спеціально організована розвага, яка сприяє розвитку інформаційно-бібліографічної ерудиції читачів, що імітує роботу біржі. Як відомо, біржа - місце оптового продажу товарів за зразками, де брокери (маклери) допомагають продати або придбати товар. Бібліотечний «товар» інформація про джерело (книгу, журнал, газету і т.д.). «Брокери» самі шукають товар, вивчають його і рекламують (продають). Роль брокерів виконують читачі. Вони ведуть «банківські книги», куди заносять замовлення-завдання для підготовки до біржових торгів; знайти цікаву книгу з певної тематики, відшукати в ній найцікавіший епізод, підготувати коротку розповідь про книгу. Бібліотекар переглядає записи, корегує їх, допомагає порадою.

Бліц

Захід, який або дуже швидко проведений, або містить список питань, відповіді на які даються за дуже короткий проміжок часу.

Бліц-опитування - дуже швидке, що проводиться за короткий проміжок часу, опитування.

Бліц-турнір - дуже швидкий, що проводиться за короткий проміжок часу, турнір.

БІЙ (БАТЛ)

Змагання між групами, обмін знаннями.

Бій інтелектуальний - змагання знавців чого-небудь, інтелектуалів.

Бій ораторів - змагання ораторів.

Брейн-ринг

Різновид інтелектуальної гри, що розвиває творчі та пізнавальні здібності учасників. Правила гри аналогічні тим, що прийняті в телевізійному варіанті гри. Швидкі відповіді на різні питання сприяють розвитку логіки, мислення та швидкості реакції.

БУКТРЕЙЛЕР

Це відеоролик про книгу чи певний твір, в якому в художній формі цікаво та насичено подається ключова ідея, спонукаючи до прочитання повної версії. Це свого роду рекламний хід, який привертає увагу до тексту через залучення візуальних засобів.

«Родзинка» буктрейлеру – інтрига. Тому головна задача такого виду мистецтва – не стільки передати головний зміст, скільки викликати захоплення, зацікавлення та сильні емоції.

Перш, ніж почати створювати буктрейлер, «режисеру» проекту необхідно розробити структуру ролика, побудувати сюжет, підібрати музику, створити дизайн титрів. Тож як структурувати процес?

Пропонуємо такі етапи:

  1. Вибір книги. Мотивацій у виборі книг для створення промо-ролика може бути безліч: улюблена, сучасний бестселер, програмна класика тощо (пропонуємо узгодити це питання безпосередньо з учнями).
  2. Створення сценарію (продумати сюжет і написати текст). Сюжет – це основа буктрейлеру, те, з чого він буде складатися. Важливо внести інтригу і вибудувати сюжет таким чином, щоб глядачеві неодмінно захотілося прочитати книгу і обов'язково дізнатися, що ж буде далі. Відеоролик не повинен бути довгим, не більше 3 хвилин. Це оптимальний час, щоб утримати увагу глядача – потенційного читача.
  3. Зібрати матеріали (підібрати картинки, відсканувати ілюстрації з книги, відзняти своє відео або ж знайти відео з тематики в інтернеті).
  4. Записати озвучений текст, якщо це передбачено за сценарієм. Для запису і редагування звуку можна використовувати програму Sound Forge.
  5. Вибрати програму для здійснення монтажу. Для початківців можна використовувати програму Windows Movie Maker. Вона має різноплановий функціонал та проста у використанні.
  6. Здійснити відеомонтаж. Вирізати/склеїти кілька фрагментів відео, додати звукові доріжки, змінити розмір відео, накласти ефекти, переходи та експортувати у відповідний формат.
Бюро літературних новинок

Захід щодо просування новинок літератури серед читацької аудиторії, пропаганда кращих літературних імен, у тому числі через організацію творчих зустрічей.

В

Вахта пам’яті

Серія заходів на допомогу патріотичному вихованню молоді. Ця форма покликана сприяти виробленню шанобливого ставлення до героїчного минулого своїх співвітчизників, тому може включати зустрічі з ветеранами, конкурси патріотичних віршів і пісень, колективні перегляди та обговорення кінофільмів, читацькі конференції. Завершальним заходом циклу може бути музично-тематична композиція.

Вебінар

Способ організації зустрічей онлайн, формат проведення семінарів, тренінгів та інших заходів за допомогою Інтернету.

Вернісаж

Захід, присвячений художній творчості, що проводиться в урочистій обстановці, на якому присутні спеціально запрошені особи.

Вернісаж літературний - захід, присвячений ілюстраторам книг, що проводиться в урочистій обстановці.

Або, у творчості багатьох поетів, письменників є цикли «Літературні портрети», які присвячені відомим діячам культури, літератури, мистецтва. Учасники діляться на дві команди: одна з них являє собою “портрет”: дає коротку анотацію, читає вірші чи прозу певного автора. Інша група повинна назвати того, про кого йде мова. У 2-му турі роздають гравцям «поетичні листівки» - на яких уривки з літературних творів тих авторів, імена яких будуть представлені на «вернісажі». Автора віршів на листівці не вказано. Його потрібно відгадати.

ВЕЧІР

Вечірні збори для дружньої зустрічі з метою розваги; вечори можуть бути літературними, музичними, пісенними, танцювальними, поетичними, т.д .; організовуються, найчастіше, для старшокласників. Мета: об'єднати учасників, залучити до мистецтва, літератури, читання.

Вечір-аукціон - вечір з елементами аукціону.

Вечір бібліографічний - вечір, присвячений бібліографії, з використанням бібліографічних методів і форм роботи.

Вечір бібліотечний - комплексний захід, що поєднує пізнавальні та цікаві елементи, міжособистісне спілкування учасників, художнє (літературне, образотворче, музичне) оформлення. Може бути на будь-яку тему: історичний, вечір красного письменства, вечір загадковий, вечір краєзнавчий, вечір критики і вихвалянь, вечір відпочинку, вечір пам'яті, вечір-фантазія, вечір сім'ї, вечір сміху / гумору, вечір-зустріч, вечір-дискусія , вечір-комплімент та ін.

Вечір-дивертисмент - дивертисмент (від франц. - розвага) програма з номерів різних музичних жанрів (популярні арії, танці, комічні монологи і сценки - з'явилися в 17 столітті). Мета - створення атмосфери відпочинку, спілкування з прекрасним.

Вечір запитань і відповідей - захід, що дозволяє учасникам отримати відповіді на актуальні питання з «перших вуст», від офіційних представників органів місцевої влади, організацій, установ.

Вечір-імпровізація - це діалогова форма роботи, яка дозволяє розкритися кожному учаснику вечора. Головна умова - говорити про улюблене та добре знайоме в літературі і музиці так, щоб запалити іскорку розуміння в душах слухачів (звучать улюблені вірші, бардівські пісні). Наприклад, вечір-імпровізація «Поки горить свіча». Обов'язковий атрибут цього передноворічного вечора - свічки (можна тримати перед собою свічку і розповідати, а потім, закінчивши свою розповідь, читання віршів, передати її наступному). Гості повинні бути підготовленими, ерудованими людьми. Ведучий вечора «незримо» присутній серед гостей і підтримує діалог-спілкування.

Вечір книги - присвячується фактам і подіям, викладеним у творах друку, а також життю і діяльності авторів. Можна познайомити читачів із громадським діячем, письменником, ученим, художником або розкрити один чи кілька творів. Можна познайомити читачів із творчістю кількох осіб або цілої художньої школи. Вечір книги найкраще супроводжувати музикою або номерами художньої самодіяльності, підібраними з урахуванням теми. По можливості слід залучати професіоналів. На вечорі можуть виступити автор книги і прототипи героїв, люди, що брали участь у подіях, описаних у книзі.

Вечір-концерт - текстовий матеріал перемежовується з концертними номерами (виконання «наживо» або відео, аудіозапис, наприклад - вечір-концерт «Романсу трепетні звуки», «Я пам'ятаю вальсу звук чарівний» та ін.)

Вечір літературний - масовий захід, який присвячується творчості того чи іншого письменника або поета (найчастіше приурочується до ювілейних дат).

Вечір-памфлет - Що таке памфлет? Це злободенний публіцистичний твір, мета і пафос якого - викриття (цивільне, соціально-політичне). Памфлетність може бути присутньою в різних художніх жанрах (п'єса-памфлет, роман-памфлет). Мета вечора-памфлету - осуд якихось вад, явищ життя - пияцтва, наркоманії, тютюнопаління тощо. Потрібно широко використовувати художні твори, в яких ці явища знайшли відображення, періодику. Разом із тим необхідно розповідати про цікаві захоплення, різні види дозвілля, проводити зустрічі з цікавими людьми, а ще тими, чиє хобі перетворилось у основний вид діяльності.

Вечір поезії - масовий захід, який присвячується творчості одного поета чи окремій поетичній темі.

Вечір поетичного настрою - масовий захід, який присвячується поезії, супроводжується читанням віршів усіма присутніми або більшістю.

Вечір-портрет — комплексний захід, мета якого розкрити різні грані особистості героя вечора, познайомити читачів із його біографією і творчістю. Героєм вечора може бути місцевий старожил, заслужений лікар або педагог, народний умілець, письменник, художник, герой-земляк і т.п.. Бажана його особиста присутність. Захід проводиться так само, як і літературний вечір.

Вечір-присвята - вечір, присвячений кому-небудь або чому-небудь.

Вечір-реквієм - вечір пам'яті, присвячений сумним або трагічним датам (подіям) історії.

Вечір-репортаж - це форма запозичена з передач TV і радіо. Проводиться в формі живого репортажу-інтерв'ю. Ведучий-репортер - задає запитання (з питаннями присутніх потрібно ознайомити заздалегідь) учасникам вечора й коментує їх. Одне й те ж запитання задається кільком учасникам, вони висловлюють власну точку зору, їхні думки можуть збігтися або вилитися в дискусію. Добре, якщо за ходом такої дискусії буде стежити спеціаліст (педагог), він же зробить висновки в кінці заходу, підведе підсумки. Бібліотекар повинен оформити виставку на тему вечора-репортажу, зробити якісний огляд.

Вечір художнього читання - спеціально організована програма виступів у неформальній камерній обстановці. Читці один на один зі слухачами, без гриму, декорацій, бутафорії, світлових ефектів, виконують композиції з відомих творів, читають вірші чи оповідання.

Вечір-елегія - музичний або ліричний вечір, присвячений поетичним або музичним творам, перейнятим меланхолійним, сумним настроєм.

Гурман-вечір любителів .... жанру - вечір, присвячений певному жанру літератури, підготовлений так, щоб підкреслити («смакувати») кращі сторони даного жанру.

Дівич-вечір - зустріч, вечірка, на яку збираються дівчата, жінки або може бути захід про книги, які присвячені жінкам або написані жінками.

Комільфо-вечір (вечір хороших манер) - вечір, присвячений етикету.

Вечір розгаданих і нерозгаданих таємниць («Таємниці навколо нас») -мета вечора - привернути увагу до наукових відкриттів, невирішених проблем, до різних явищ навколишнього світу. У центрі уваги - гіпотези, версії, відкриття з різних галузей знаннь - медицини, природничих наук, психології, історії, нез'ясовні явища - НЛО, телекінез, телепортація, полтергейст, сингулярність і т.п. Теми: «Гіпноз: можливості, секрети», «Таємниця Атлантиди: Легенда? Правда? », « Дельфіни - загадка моря »,« Чи можлива передача думок, почуттів на відстані? », «Штучний інтелект до 2030 р - чи реально? » і т.п.

Вечірка літературна - зустріч друзів, знайомих (зазвичай увечері) для обговорення літературних творів (тем), проведена в невимушеній, дружній обстановці.

Вечірка світська - зустріч друзів, знайомих (зазвичай увечері) для спільного проведення часу, відпочинку, розваги в невимушеній, дружній обстановці.

Вибори літературні

Захід, присвячений обранню шляхом голосування лідерів серед літературних героїв або імітація виборчої кампанії, де кандидатами виступають літературні герої.

Вистава

Театральне або циркове видовище, спектакль. Може бути: лялькова, музично-ігрова, театралізована, фольклорна і т.д.

Виставка

Форма бібліотечного обслуговування, що забезпечує шляхом наочної демонстрації документів, інших експонатів інформування про видання, події, проблеми.

Виставка-конкурс. Біля виставки розміщується плакат із умовами конкурсу на кращий малюнок, вірш, розповідь заданої тематики. Зазначається дата, місце проведення. Конкурсні роботи збираються в підготовлений конверт на виставці.

Виставка-презентація. Презентує документальний матеріал про народного майстра чи окремий вид народної творчості. Наприклад, "Оберіг із бабусиних рук", "Мистецька палітра Волині".

Виставка-прем'єра. Пропагує кращі твори українських авторів. Наприклад, "Наша Шевченкіана", "Книги місцевих авторів у фонді нашої бібліотеки", "Волинські письменники - дітям".

Виставка-дискусія. Представляє видання, що розкривають різні погляди, залучають читача до дискусії, привертають увагу до проблемних моментів теми.

Виставка-подорож. Демонструється література про подорожі та відкриття, мандрівки на далекі незвідані планети.

Виставка-екскурсія. Пропаганда музеїв Волині, України та світу.

Виставка-кросворд. Передбачає обов'язкову наявність кросворда або чайнворда за темою виставки, оформлення його крупним планом і представлення літератури, в якій можна знайти відповіді.

Виставка-хобі. На цій виставці поряд із друкованими виданнями експонуються предмети (вироби), виготовлені власноруч.

Виставка-колаж. Представляються книги, які розкривають тему з різних сторін.
"Наші улюблені дитячі книжечки", "Ми діти вільної держави".

Виставка-ікебана. Окрім книг цієї тематики обов'язкова наявність композицій із квітів. Наприклад, "Її величність Осінь".

Виставка-вернісаж. На виставці розташовуються книги і репродукції картин певної тематики або конкретного автора, але акцент робиться на репродукціях.

Виставка книжкових ілюстрацій. Демонструє розкриті ілюстровані книги. Це може бути виставка ілюстрацій одного художника або ілюстрації до книг одного жанру.

Виставка одного жанру. Представляє книги одного літературного жанру - казки, романи, поезію і т.д.

Тематична виставка. Присвячується різним подіям суспільного та громадського життя в нашій країні.

Виставка-реквієм. Демонструються документальні матеріали, присвячені трагічній події історії. Наприклад, "Сьогодні нас зібрав загальний біль - біль пам'яті про 26 квітня".

Виставка-календар. Виставляються книги-ювіляри року/місяця або книги авторів-ювілярів року/місяця.

Виставка-порада. На виставці розміщуються книги, які описують, підказують, радять з якогось питання.

Відео-захід

Увесь захід або його частина, пов'язана із записом і відтворенням відеоінформації.

Відеовікторіна - вікторина з використанням відеофрагментів.

Відеокруїз - захід-подорож (круїз) із використання відеоматеріалів.

Відеолекторій - лекторій, що використовує відеофрагменти.

Відеосалон - цикл заходів, де показуються відеоматеріали (фільми, кліпи і т.д.).

Відеоурок - урок, побудований за допомогою відеоматеріалу.

Відеоекскурсія - екскурсія, записана і відтворена за допомогою відеоапаратури.

Відеоенциклопедія - захід, який за формою нагадує енциклопедію і ілюструється за допомогою відеоматеріалів.

Відкрита кафедра

Нова форма виховної роботи, метою якої є розвиток соціальної та громадської орієнтації. Учасники можуть вибирати для себе будь-яку роль: президента, депутата, директора будь-якої організації, установи, підприємства.

Відкрита трибуна

Ціннісно-орієнтована діяльність дітей у формі діалогу на задану актуальну тему, яка базується на принципах демократії і плюралізму думок. Виходячи до трибуни, читачі вільно висловлюють свою точку зору, задають гострі питання. Виступи читачів повинні бути короткими, лаконічними, пов'язаними з реальним життям.

Відкритий мікрофон

Форма, при якій група людей виступає перед колективом на актуальні для присутніх теми. Теми можуть стосуватися організації життя групи, соціальних перетворень, взаємин в колективі. Мікрофон «відкритий» для усіх бажаючих.

Візит

Офіційне відвідування з діловою метою.

Візитки літературні

Захід, що складається з коротких характеристик яких-небудь творів, книг, авторів, поданих у цікавій (можна театралізованій) формі.

“Військовий вогник”

Зустріч з ветеранами Другої світової війни, учасниками АТО, воїнами- інтернаціоналістами, які діляться своїми спогадами за кружкою чаю, живе спілкування, концертні номери (за заявками гостей), розповіді про запрошених, цікаві моменти з їхньої біографії. Створення дуже затишної комфортної душевної атмосфери.

ВІКТОРИНА

Пізнавальна гра, що складається з питань і відповідей на теми з різних областей знань із метою розширення освітнього кругозору присутніх. Підбір питань здійснюється з урахуванням віку присутніх, рівня їх знань. При проведенні вікторин можуть бути використані наочні засоби: картки, плакати, предмети і т.д., які можуть слугувати як «питаннями», так і «відповідями».

Ігри в основному відрізняються правилами, що визначають черговість ходу, тип і складність питання, порядок визначення переможців, а також винагороду за правильну відповідь.

Зразки („Наши растения”, „Удивительный мир животных”, „Лес – наше багатство”, „Кто открыл, изобрёл, создал?”) в журналі „Позакласний час”, 2011, №6, с.65-66

/Files/images/anmashki/1/вікторина.gif

Вікторина-пошук - захід із елементами пошуку відповідей на цікаві питання за змістом художнього твору, фактами біографії письменника, подіями літературного життя, історії книги та літератури.

Вікторина сюжетна - інтелектуальна гра, побудована на основі цікавого сюжету, в який вплітаються питання. Сюжет може бути будь-яким: космічна подорож, морська регата, казковий, фантастичний і т. д..

Шанс-вікторина - вікторина, в якій даються варіанти відповідей.

Експрес-вікторина - швидко (за короткий час) проведена вікторина.

Електронна вікторина (слайдовікторина) - вікторина із застосуванням комп'ютерних технологій.

Вірусний маркетинг

Загальна назва різних методів розповсюдження реклами, що характеризуються розповсюдженням у прогресії, близької до геометричної, де головним розповсюджувачем інформації є самі отримувачі інформації, шляхом формування змісту, здатного залучати нових отримувачів інформації за рахунок творчої, незвичної ідеї. Простіше - це спосіб впливу на цільову аудиторію, коли аудиторія сама, свідомо чи несвідомо, просуває бренд або послугу. Ще простіше - це таке собі «сарафанне радіо» в сучасному амплуа.

Наприклад, ви випускаєте в світ рекламу, просуваєте її в соціальних мережах, користувачі реагують.

Вітальня

Форма занять, яка сприяє об'єднанню людей для вільного спілкування за інтересами і творчого самовираження. Вони бувають поетичними, музичними, краєзнавчими, літературними і т.д.

Вітальня літературно-музична - комплексний захід, оформлений як тематична зустріч в камерній обстановці. Розрізняють поетичні, літературно-музичні, музичні, театральні вітальні. Збір гостей супроводжується музикою, досить тихою, мелодійною, м'яких ритмів. Господарі вітальні допомагають усім зручно розташуватися, вітаючи, кожного обдаровують посмішкою. Представлення гостей може бути дотепним, жартівливим, серйозним, веселим. Тематика вітальні визначає і тематику розмов, музичні чи поетичні фрагменти, слайди або поради. У вітальні завжди звучать анекдоти - дотепні короткі оповідання. Театральна вітальня може бути костюмованою, доречні сцени з вистав, елементи театрального капусника.

Вітражі

Літературні заходи про твори декоративного мистецтва, образотворчого або орнаментального характеру.

Вітрина літературна

Рекомендаційний захід, підготовлений з метою реклами книг (творів).

Г

Газета-блискавка

Особливий вид заходу, що містить екстрені повідомлення про будь-які важливі події, які потребують якнайшвидшого вирішення.

Газета жива

Театралізована вистава, заснована на газетному матеріалі або на гострих злободенних фактах життя, сценарій якої написаний, придуманий і поставлений із дотриманням жанрів журналістики.

Галерея

Захід, побудований за типом послідовного ряду низки образів або тем.

ГЕОКЕШИНГ

Дослівно «створення географічних схованок (тайників)». Щоб стати геокешером потрібно обзавестися приймачем GPS, який може бути вбудований у мобільний телефон, смартфон або кишеньковий персональний комп’ютер. Суть полягає у знаходженні схованок, створених іншими учасниками або організаторами гри.

У геокешинг можна грати сім'єю, гуртом або поодинці. Основна ідея полягає в тому, що організатори готують схованки, за допомогою GPS визначають їх географічні координати та повідомляють про них учасникам через Інтернет. Гравці використовують отримані координати і свої GPS-приймачі для пошуку цих схованок.

Бібліотечний геокешинг застосовується як цікава розвага. Бібліотекар створює схованки (це можуть бути самі книги, цікаві факти в книгах і т.п.) та інструктує учасників. До кінця дня підводиться підсумок із нагородженням переможців.

Гід літературний

Захід-путівник по літературних місцях чи книжках (творах).

Глобус літературний

Захід - розповідь про письменників різних країн.

ГОДИНА

Захід, що інформує учасників з будь-якої теми. Наприклад, година історії, година цікавої літератури, година музики, година відкриттів, година поезії, година роздумів, година фантазії.

Година запитань і відповідей - захід, що проходить у формі діалогу; дозволяє читачам ставити запитання і отримувати на них відповіді.

Доцільно проводити періодично. Краще на одної тематики. Про тему зустрічі повідомляють заздалегідь. До початку заходу збираються питання зазначеної тематики, які потім систематизуються. Після короткого вступного слова ведучого бажаючим пропонується дати відповідь на перше питання і т. д.. З кожного запитання ведучий узагальнює отримані думки і дає правильну відповідь, рекомендує, що можна прочитати на дану тему. Якщо виникли додаткові запитання, спільно шукається відповідь.

Якщо є можливість можна запросити відповідних спеціалістів, тоді варто такий захід назвати: „Спеціалісти відповідають” або „Є питання – даємо відповіді”.

Година цікавої книги - відмінність - у виборі самої книги. Книга повинна бути не новою, а незаслужено забутою.

Година інформації - форма освітньої роботи серед читачів, що спрямована на виховання громадянської культури молоді, формування її кругозору, соціальної зрілості.

Година спілкування - захід, присвячений розвитку навичок культури спілкування та коректному поводженню один з одним.

Година спілкування з мистецтвом ( „Година спілкування з поезією”, „Година спілкування з музикою”, „Година спілкування з живописом і т.д.). Нова цікава форма роботи, яка дозволяє розширити естетичний кругозір, заглибитись в мистецький світ, дізнатись історію створення певного шедевру ( наприклад, про картину І. Рєпіна „Запорожці пишуть листа турецькому султану”)

Гойдалка дискусійна

Діалог-обговорення, який імітує гойдалку, що поступово розхитується.

Два партнери (дві групи дітей, що розташувалися одна проти одної) почерговими виступами розгойдують «гойдалку». Предметом обговорення на «дискусійній гойдалці» може бути все, що оточує і стосується дітей. Обговорюватися можуть ситуативні питання, проблемні теми, конфліктні колізії. Дискусійні гойдалки можуть мати попередньо оголошені правила поведінки: правило одного класу, правило плюралізму, правило делікатності і т.п.. Після того як питання озвучене, учасники від кожної групи по черзі висловлюють судження. Бібліотекар підтримує хід і ритм дискусійних гойдалок, заохочуючи, коригуючи, направляючи, посилюючи висловлювання дітей, поки йому не здасться, що сили учасників вичерпані. Після завершення дискусії підводяться її підсумки.

Гороскоп літературний

Захід, побудований у формі гороскопу, де література (книги, автори) підібрані за знаками того чи іншого гороскопу.

ГРА

Змагання за заздалегідь узгодженими і певними правилами. Демократичний вид діяльності, що імітує реальне життя з чіткими правилами і обмеженою тривалістю. Форма організації ігор різноманітна: дидактична, рольова, ділова, імітаційно-моделююча, інтелектуальна, розважальна і т.д.

Гра бібліографічна - спеціально організована розвага, яка сприяє розвитку інформаційно-бібліографічної ерудиції читачів. Бібліографічні ігри стимулюють звернення дітей до довідкової літератури, бібліографічних посібників, допомагають набути навичок самостійної роботи з книгою.

Гра-вистава - комплексний захід, що поєднує в собі гру і театралізовану виставу.

Гра ділова - засіб формування цілісної системи організаційних, суспільних знань, умінь і навичок на основі моделювання. В основі - модель суспільно-корисної організаційної діяльності.

Це різновид гри-змагання, що формує професійні навички на основі досвіду та особистих якостей. Змагається два-три і більше груп, діяльність яких оцінюється комплексно, з урахуванням загальної манери поведінки гравців, їх підготовленості і недоліків.

Гра-екскурсія - екскурсія з ігровими моментами.

Гра інтелектуальна - гра, де успіх досягається за рахунок розумових здібностей людини.

Гра-конкурс - захід, що поєднує в собі ігрові моменти з конкурсними завданнями.

Гра літературна - масовий захід, насичений ігровими елементами і присвячений літературі. До літературних ігор відносяться: вікторини, літературні мандрівки, конкурси уважних і начитаних, літературні аукціони, літературні загадки і шаради і т.д. Літературні ігри ділять на «рольові» (перевтілення в літературного героя) і «інтелектуальні» (в їх основі лежить процес «розгадування» книги, її автора, героїв).

Гра пізнавальна - гра, спрямована на пізнавальну діяльність її учасників. Гра рольова - засіб моделювання відносин і ситуацій. За її допомогою учасники стають героями ситуації (за вибором), моделюють її, виносячи на суд колективу.

Гра сімейна - гра, між двома або кількома сімейними командами.

Гра тематична - масовий захід насичений ігровими елементами і присвячений якій-небудь темі. Наприклад, історична, екологічна, економічна, профорієнтаційна, гра-загадка, гра-фантазія.

Гра „Хроноскоп”

Цей захід має характер змагання і проводиться з метою поглиблення знань. Гравці розподіляються на дві команди, їм належить визначити хронологічну послідовність названих явищ у кожній групі запропонованих питань, наприклад:

1) Що було спочатку?

- єгипетські піраміди,

- Велика Китайська стіна,

- Римський Колізей.

2) У якій хронологічній послідовності були написані твори українських письменників?

- „Кобзар” Т. Шевченка,

- „Енеїда” І. Котляревського,

- „Fata morgana” М.Коцюбинського.

Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал. Якщо будуть названі дати, бали подвоюються. У кінці гри визначаються переможці.

Гра „Хрестики-нулики”

– гра в грі. Приймає участь дві команди (по 9 чоловік). За жеребкуванням визначається знак команди – „Х” чи „О”. Обирається журі (9 чоловік), членам якого вручаються дві карточки з такими ж знаками – це конкурсні оцінки. В центрі сцени –чисте ігрове поле. Проводяться конкурси (наприклад):

„КАРТИНА”. Учасники команд повинні зобразити картину, яку можна було б повісити, наприклад, в кабінеті лікаря, директора, в їдальні і ін., а „екскурсовод” має розповісти сюжет картини.

„ ЖИЛИ-БУЛИ”. Ведучий читає народну казку, а команди „по ходу” читання, паралельно одна одній енсценізують її.

„ ВІДЕОКЛІП”. Включається фонограма дуже популярної пісні. Поки вона звучить, демонструються підготовлені командами відеокліпи

„Я+ТИ=МИ”. За свистком ведучого команда має вишикуватись у заданому порядку, наприклад, за кольором волосся (від найсвітлішого до найтемнішого) , за алфавітом перших букв імен, за розміром взуття (від найменшого до найбільшого), за кольором очей (від темних до світлих) і т.п..

„ ЗЛАМАНИЙ ТЕЛЕВІЗОР”. Учасники команд шикуються в шеренгу (в потилицю один одному). Крайньому учаснику, журі і глядачам показується написана на папері назва поширеного у побуті предмету. Крайній (1-й) учасник, повернувши до себе обличчям наступного (2-го) учасника, жестами і мімікою зображує цей предмет ( 2 спроби). 2-й учасник показує 3-му і т. д.. Останній учасник має назвати предмет. Оцінюється не тільки правильність відповіді, а й артистичність учасників.

„ЛЯ-ЛЯ-ЛЯ, ЖУ-ЖУ-ЖУ”. Представники команд мають витягнути із рук ведучого по три картки, на яких написано тему пісні, і всією командою через 30 секунд пригадати та заспівати хоча б частину вибраної пісні ( теми: азартна, нісенітниця, голосна, міська, сільська, волинська, жаліслива, карнавальна, кіношна, любовна, ялинкова, морська, мужня, застільна, небезпечна, весільна, пригодницька, собоча, страшна, танцювальна, тиха, ультрамодна, гумористична, прикольна і т. п.)

„ ЧОРНИЙ ЯЩИК”. Виносяться дві чорні коробки „Х” і „О”. По черзі кожний член команди задає одне питання ведучому, на яке той може відповісти лише „Так” чи „Ні”. Після заданих питань, порадившись, команда дає відповідь.

„ЧОМУЧКИ”. Ведучий задає запитання 1-му учаснику команди, починаючи зі слова „Чому?” Виходячи із його відповіді, задає наступне запитання 2-му учаснику і т. д.. Наприклад:

- Чому у нашій школі випускається газета „Асорті”?

- Щоб учні мали змогу прочитати цікаву інформацію.

- Чому учням потрібно читати цікаву інформацію?

- Щоб бути в курсі подій.

- Чому потрібно бути в курсі подій? І т. д.

В кінці робиться висновок: „ В нашій школі випускається газета "Асорті” тому, що .........”

„ХОЧУ ДОДОМУ”. Учасникам обох команд зав’язують очі і розставляють у різнобій по сцені. Потім дають команди: „Кругом, крок ліворуч, крок назад і т.п.” Потім за сигналом ведучого включається музика, а всі учасники мають зібратись у свої команди, взятись за руки, тобто повернутись „додому”.

За результатами кожного конкурсу, всі члени журі піднімають картки зі знаком тої команди, якій віддають перемогу. Знаки підраховуються, і переважною більшістю голосів визначається переможець у конкурсі, якому надається право поставити свій знак на клітині ігрового поля. Переможцем вважається та команда, яка вибудує в один ряд (по горизонталі, вертикалі, діагоналі) три свої знаки (після чого гра припиняється і більше конкурси не проводяться), або набере більшу кількість знаків (після проведення всіх конкурсів).

Детально про гру „Хрестики-нулики” можна прочитати в журналі „Позакласний час”, 2011, №6, с.62-64

Громадянський форум

Захід, який можна використовувати у роботі з молоддю. В основі форуму лежить зважений діалог, пошук відповідей на питання в процесі дискусії на соціально значиму тему. Теми громадянського форуму: «Яка армія нам потрібна?», «Дитяча злочинність: де вихід?», «СНІД: як уповільнити епідемію?», «Корупція: як її перемогти і чи можливо?» та ін.

Гуляння народне

Проведення часу великою кількістю людей під відкритим небом із розвагами, танцями. В бібліотечній практиці зазвичай присвячено різним народним календарним святам та традиціям (масляна, святки і т. д.), Супроводжується розповіддю і показом народних обрядів.

Гуморина

Фестиваль гумору та сатири; захід, присвячений гумористичній або сатиричній літературі.

Гурман-вечір любителів .... жанру

Вечір, присвячений певному жанру літератури, підготовлений так, щоб підкреслити («смакувати») кращі сторони даного жанру.

Гурток

Захід, який проводиться для невеликої групи осіб, що об'єдналися для якоїсь інтелектуальної або громадської діяльності. Або група осіб зі спільними інтересами, що об'єдналися для постійних занять чим-небудь.

Гучне читання

Захід універсальний для всіх вікових груп, де читачі збираються для читання вголос невеликого за обсягом твору чи творів.

Д

Дебати

Захід, що сприяє розвитку критичного мислення та аналітичних навичок. Проходить у формі спору за певними правилами. Учасники ставлять перед собою завдання переконати суддів у тому, що їх позиція найправильніша.

Дебати літературні - публічні суперечки при обговоренні літературних тем, обмін думками з літературних питань.

Дебют

Перше знайомство публіки з книгою, автором , твором.

Дебют літературний - перша поява перед читачами літературного твору або автора.

Дівич-вечір

Зустріч, вечірка, на яку збираються дівчата, жінки або може бути захід про книги, які присвячені жінкам або написані жінками.

Дегустація літературних новинок.
Декада (тиждень) книги (галузі знань)

Включає книжкові виставки, екскурсії та бесіди, бібліографічні огляди, Дні інформації, зустрічі з авторами, літературні вечори і т. п.. Масові заходи проводяться на протязі всього зазначеного терміну (тижня або декади) . Мета - пропаганда літератури і знань, залучення до читання.

Декада молодого фахівця - цикл заходів, проведених протягом тижня і присвячених інформуванню фахівців.

ДЕНЬ

Комплексна форма заходів; включає в себе заходи, що проводяться в один день і об'єднані якою-небудь темою.

День бібліографії - комплексний захід, що забезпечує інформування користувачів про бібліографічні джерела пошуку літератури на основі використання рекомендаційних посібників і довідково-бібліографічного апарату. Включає виставку-перегляд, огляд, консультації та ін..

ДЕНЬ БІБЛІОТЕКИ - цикл святкових, урочистих заходів, який проводяться протягом дня і присвячені бібліотеці. Це можуть бути екскурсії, огляди, ювілейні святкові заходи, ранки, вечори і т. д.

День бібліотеки у дитячому садку («Книжковий десант») - прихід співробітників бібліотеки в дитячі дошкільні установи з оглядами книг та періодики для педагогів, дітей і батьків. Можуть включати в себе по можливості: виставки дитячої літератури, лялькові вистави для дошкільнят, бесіди-консультації для батьків по вихованню читацької культури у дітей, майстер-класи.

День бібліотеки в школі - прихід співробітників бібліотеки в освітні установи з метою знайомства дітей з літературою (книгами та періодикою), як новою, так і з різних тем, що наявна у фонді бібліотеки. Включає в себе: виставку книг, бібліографічні огляди та інформування про бібліотеку та її послуги через роздачу буклетів і закладок.

День школи в бібліотеці - проведення уроків на території бібліотеки. Вчителі визначають тему уроку, обговорюють її з бібліотекарями, а ті, у свою чергу, підключаються до проведення уроку: готують виставку та огляд книг, відеоматеріали.

День фахівця або День предметника - тематичні заходи для педагогів і фахівців, що працюють з дітьми, які проводяться районними методичними об'єднаннями на базі бібліотеки. Фахівці РМО визначають тему, співробітники бібліотеки оформляють виставку, готують бібліографічні списки. На самому заході педагогам даються методичні розробки, озвучується цікавий досвід, іноді проводяться показові уроки. Бібліотекарі проводять бібліографічні огляди літератури, діляться досвідом роботи бібліотеки з даної теми.

День веселих витівок - комплексний захід, що включає ряд веселих, цікавих, розважальних заходів, що проводяться протягом дня.

День взаємної інформації - в бібліотеку запрошуються представники різних установ, які доносять інформацію до читачів, а бібліотека інформує про літературу відповідної тематики, готує огляди та добірки.

День відкритих дверей (бібліотеки) - включає екскурсії до бібліотеки, бесіди, книжкові виставки, ігрові програми, зустрічі з письменниками, цікавими людьми, концерти і т. д.. Заходи проводяться протягом одного дня. Мета - залучення потенційних читачів і створення позитивного іміджу бібліотеки.

День генія - ряд яскравих, змістовних заходів, що проводяться на протязі дня, присвячених безмежним можливостям людини. Читачів знайомлять із життям і діяльністю геніальних людей, як знаменитих, так і маловідомих, які представляють різні часи і народи.

День забудькуватого читача - акція, спрямована на роботу з боржниками; передбачається протягом дня повернення книг до бібліотеки без накладення штрафних санкцій.

День інформації - це комплексний захід, що передбачає інформацію про нову літературу, що надійшла в бібліотеку за певний період. Включає виставки, тематичні добірки літератури, бесіди або огляди про літературу, консультації.

День книги - це комплексний захід, що передбачає інформацію про будь-яку книгу.

День мудрості та довголіття (День літньої людини) — на зустріч із читачами запрошуються літні люди, які розповідають: чого вони досягли у житті, що цьому посприяло, із яких ситуацій їм довелось виходити, чого їх навчило життя і т.д..

День повернутої книги - комплексний захід, спрямований на роботу з боржниками.

День професії - це комплексний захід для широкого інформування користувачів про яку-небудь професію. Включає виставки, відкриті перегляди літератури, бібліографічні огляди, консультації з фахівцями конкретних професій, широке обговорення професійних проблем, диспути, екскурсії, покази кінофільмів.

День фахівця - це комплексний захід для широкого інформування користувачів про документи з конкретної спеціальності (медичних працівників, економістів, вчителів та ін.) Або з міжгалузевої тематики, що представляє інтерес для фахівців кількох професій. Включає виставки, відкриті перегляди літератури, бібліографічні огляди, консультації з фахівцями конкретних професій, широке обговорення професійних проблем, диспути, екскурсії, покази кінофільмів.

День читацьких задоволень - комплексний захід, що включає в себе яскраві, святкові заходи, спрямовані на пропаганду книги та читання.

День читання (сімейного) - комплексний захід, присвячений сімейному читанню, проводиться протягом дня і включає в себе ряд заходів для всіх членів сім'ї.

Десант бібліотечний

(наприклад, в школу, в дитячий садок) - виїзний захід з метою інформування користувачів певної установи. (див. День бібліотеки у дитячому садку)

Десант літературний - виїзний захід з метою інформування про літературу користувачів певної установи.

Дефіле книжкове (подіум літературний)

Урочистий, величавий прохід по сцені учасників у яскравих, красивих костюмах, що демонструють при цьому книгу, можливо дефіле літературних героїв, книг (обкладинок).

Діалог

Можливість поділитися знаннями, бути почутим і зрозуміти реакцію на висловлене. Мета: сприяти комунікативній діяльності і формуванню навичок обміну думками.

Диліжанс літературний

Ігровий зфхід. Проводиться у вигляді подорожі. В оформленні використовуються квитки, фішки, сигнальні знаки, стилізація дороги з умовними зупинками, станціями, галявинами, островами, стежками, будиночками. „Платою за проїзд” є відповіді читачів. Всім, хто відгадує правильно, видаються проїздні квитки, в яких вказано кінцевий пункт подорожі. Кількість завдань відповідає кількості учасників гри.

Кожного разу ведучий оголошує зупинки, і ті „пасажири”, які „їдуть” до цієї станції, починають змагатися: хто перший піднімає сигнальний знак, той і відповідає на запитання. За правильну відповідь гравці отримують фішки. Володар найбільшого числа фішок нагороджується призом.

Диско-лекція

Усна розповідь, яка супроводжується відеоматеріалами (показом слайд-шоу, фрагментами фільмів) і спеціально підібраною музикою.

ДИСКОТЕКА

Музичний захід. Форми організації дискотек найрізноманітніші: тематичні, танцювальні. Організація вимагає добре оснащеної фонотеки, необхідної апаратури, відповідного обладнання та оформлення залу.

Дискусія

Спеціально організований обмін думками (суперечка однодумців) із якогось питання (проблеми) для отримання інформаційного продукту у вигляді рішень. Структура: визначення теми, представлення учасників, пояснення умов дискусії, виступ основних учасників не більше 20 хвилин, запрошення до обговорення інших людей, підведення підсумків і короткий аналіз висловлювань. Обов’язковим є дотримання регламенту і порядку денного, культури мовлення під час дебатів. Доцільно включати елементи дискусії в групові бесіди, бібліографічні огляди, лекції, особливо, які адресовані молоді.

Диспут

/Files/images/rzne/дикуссия.jpg

Публічна суперечка. Зазвичай диспут присвячується обговоренню політичних чи моральних проблем. Головне при підготовці диспуту: врахувати інтереси, особливості конкретної аудиторії; правильно вибрати тему і чітко сформулювати основні питання; організувати захід із пропаганди відповідної літератури.

Мета диспуту – з’ясування різних підходів, затвердження найбільш обгрунтоврних точок зору з будь – якої проблеми. Наприклад: „Молодь і бізнес”, „Місце в житті”, „Соціальна справедливість. В чому вона?”, „Покликання чи необхідність”, „Етика ділових відносин”, „Шоста заповідь Господня – не убий”. Диспут готується із залученням різних літературних джерел. Найважче в диспуті – це його розпочати, важливу роль у цьому відіграє ведучий. Можна запропонувати учасникам наступну пам’ятку: на диспуті немає споглядачів – всі активні учасники розмови; ніхто не читає моральних нотацій, кожний висловлює свою точку зору; можна наводити приклади зі свого життя, життя друзів або літератури.

Етапи організації та проведення диспуту. – Позакласний час, 2011, №6, с.27-32

Дуель літературна

Захід в формі поєдинку, що відбувається за певними правилами, між двома супротивниками на літературні теми.

Е

ЕКСКУРСІЯ

Вихід, поїздка, колективне відвідування визначних місць, як правило, культурно-просвітницького або навчально-демонстраційного характеру. Тематика різноманітна. Потрібна попередня підготовка з боку організатора і учасників, а також інструктаж з техніки безпеки і етикету.

Екскурсія бібліотекою - екскурсія знайомить з бібліотекою в цілому, з її ДБА, з усіма відділами бібліотеки, акцентуючи увагу на функціях кожного підрозділу, відділами зі спеціалізованими фондами. Важливо мати план екскурсії, текст екскурсовода і точний маршрут. Особливість екскурсій - наочність. Екскурсії по бібліотеці проводяться як для окремих читачів, так і для читацьких груп.

Екскурсія віртуальна - знайомить віддалених користувачів з тим чи іншим місцем.

Експозиція

Виставка будь-яких предметів (експонатів) розміщених для огляду відповідно до визначеного порядку.

Експрес-огляд (обговорення)

Огляд (обговорення), підготовлений або проведений за короткий проміжок часу.

Експромт

Захід-імпровізація або різного роду виступи, виконані без попередньої спеціальної підготовки.

Ерудит-шоу

Гра, організована у формі вікторини (конкурсу знавців) з різних галузей знань.

Ескізи

Кілька невеликих за розміром постановок, об'єднаних в один захід спільною ідеєю або темою.

Естафета

Спільна діяльність групи учасників, яка відбувається в послідовності, що обумовлена сюжетом, сценарієм, правилами.

Естет-шоу

Яскраве уявлення, розважальна програма, присвячена мистецтву, прекрасному.

Етикет-клас

Захід, присвячений навчанню і закріпленню правил етикету.

Етюд бібліографічний

Невеликий захід, присвячений якому-небудь окремому питанню бібліографії, вивченню її вузької теми.


Ж

Жарт-хвилинка

Невеликий захід, розважального та гумористичного характеру.

Журнал

Захід, стилізований під періодичне видання.

Живий журнал - театралізована вистава, в основі якої лежить газетний матеріал.

Журнал усний - активна форма пропаганди новинок друку. За змістом і структурою цей захід схожий на друкований журнал. Він складається з ряду розділів - «сторінок». Кожна сторінка містить інформацію про літературу з певної теми і завершується рекомендацією друкованих джерел. Традиційний метод діяльності. Особливість - відображення актуальних, хвилюючих багатьох, проблем.

З

Загадки літературні

Це вгадування твору і автора за уривком з книги, за книжковою ілюстрацією, за портретом письменника і т.п.. Необхідно чітко організувати систему відповідей, щоб уникнути образ і необ'єктивної оцінки.

Захист проекту

Обов'язково передує підготовка - придумування, розробка та оформлення проекту. Сам захід проходить у формі демонстрації (представлення) проекту. Ролі учасників взаємопов’язані: ведучий, глядач-комунікатор, демонстратор.

Звіт творчий

Захід, присвячений аналізу діяльності бібліотеки перед читачами, містить спроектований за результатами роботи перспективний план майбутньої діяльності на наступний період, часто проводиться у формі театралізованої вистави.

Зірковий час

Захід в ігровій формі, проводиться на певну тему. Складається з 3-х турів: під час 1 і 2-го турів гравцям задаються питання; гравець, який швидше за всіх відповів, отримує зірку; до наступного туру проходять 2 учасники, які отримали найбільше зірок; у 3-му турі їм дається завдання підвищеної складності.

Збори

Спільна присутність де-небудь членів колективу для обговорення, рішення якихось питань. Наприклад, збори знавців.

Змагання

Протиборство і конкурентна боротьба між декількома сторонами (командами, гравцями) за досягнення переваги, (виграшу, визнання і т.п.).

"ЗОЛОТА ПОЛИЧКА КЛАСУ (ШКОЛИ)"

На неї "ставляться" кращі книги сезону (року). Вибір книг здійснюється на читацьких конференціях класу або школи. Учні презентують і рекомендують для читання книгу, яка самим їм найбільше сподобалась. Книги-переможці визначаються голосуванням.

Зорепад поетичний

Захід, присвячений шедеврам поезії або популярним поетам; передбачає декламування віршів.

ЗУСТРІЧ

Зібрання читачів, що влаштовується з метою знайомства з ким-небудь. Складові: урочистості з приводу прибуття героя зустрічі, бесіда, обговорення.

Зустріч із головним героєм (літературний герой, кіногерой, рослина, тварина тощо) - костюмований вихід „героя”, розповідь про себе, відповіді на запитання. Пісні, вірші і ін. про „героя” та для нього.

Зустріч із кухликом кави - зустріч у камерній обстановці з частуванням.

Зустріч літературна - зустріч, присвячена літературі.

Зустріч тематична - зустріч, присвячена якій-небудь темі.

Зустріч-інтерв'ю - зустріч, підготовлена і проведена у формі інтерв'ю.

Зустріч-презентація - офіційне знайомство, відкриття чогось створеного, організованого (наприклад, презентація нового журналу, книги і т. п.).

Зустріч читачів - зібрання в бібліотеці любителів і знавців книги: читання уривків з улюблених книг, обговорення новинок літератури та питань, що стосуються безпосередньо читання. Проводиться з метою формування позитивного образу людини читаючої.

І

Ігри

див. Гра

Ігротека

Захід з набором ігор, на одну або різні теми.

Імпровізація

Створення художнього твору безпосередньо в процесі його виконання.

Інсценування

(Постановка театралізована) - переробка для сцени літературного твору, написаного не в драматургічній формі, і його постановка.

Інтерв'ю

Опитування людини на професійну чи особисту тему, яке здійснює ведучий.

ІНФОГРАФІКА

Сьогодні інфографіка це – модний тренд, який рішуче увійшов в сучасний світ і впевнено в ньому закріпився. Бібліотеки не стали виключенням. Саме зображення робить інформацію більш привабливою і переконливою. Візуальні образи мають незаперечну цінність. До речі, саме тому сьогодні величезною популярністю користуються комікси, адже весь обсяг інформації в них показаний, як правило, лише однією картинкою.

Сучасний бібліотекар може і повинен використовувати інфографіку у своїй роботі. Що можна візуалізувати в нашій бібліотечній роботі? Та будь що: звіти, нові послуги, складну або не зовсім цікаву інформацію тощо.

Інтернет-сервіси, які допоможуть створити інфографіку:
http://bibliotekarsha.blogspot.com/2015/11/ -
(прокрутити донизу: стаття "Осваиваем инфографику")

http://laginlib.org.ua/method/k.php - "Інфографіка в бібліотеці - нічого складного"

Приклади бібліотечної інфографіки можна побачити за адресою:
http://bibliote4nyj-autoban.blogspot.com/2013/03/blog-post_21.html

Інфоманія

Розважальна програма новин.

Інформ-бомбардування

Це спеціально організований захід, що забезпечує інформування користувачів про зміст одного або групи видань, Особливістю даної форми є той факт, що інформаторами виступають самі читачі. Короткі інформаційні повідомлення присвячені окремим публікаціям у періодиці та збірниках.

Інформ-дайджест

Масовий захід, що містить короткий адаптований виклад популярних творів художньої літератури.

Інформ-досьє

Захід, проведений у формі збірника матеріалів про кого-небудь, про що-небудь.

Інформ-реліз

"Випуск у світ", публічна демонстрація, публікація, повідомлення, можливо - сам демонстрований об'єкт. Зазвичай використовується в музиці (реліз альбому, пісні). Також у ЗМІ (прес-реліз, інтернет-реліз - повідомлення про будь-яку новину, точку зору).

Інформ-хвилинка

Коротке інформаційне повідомлення на яку-небудь тему.

К

Кабачок

Театр мініатюр (жартівливих номерів)? в антуражі «міні кафе» або «кабачок».

Казка вголос

Гучне читання казок для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Каламбур літературний

Захід із метою справити комічне враження; присвячений письменникам — однофамільцям, або різним творам із однаковим сюжетом, або творам із схожою чи однаковою назвою, але вжитою у різних значеннях.

Калейдоскоп

“Калейдоскоп”- це відома дитяча іграшка. В переносному сенсі - калейдоскоп - це швидка зміна осіб, подій, в даному випадку, пов'язаних з літературою, творчістю письменників. Можна брати якісь окремі факти з біографій письменників, історії створення їх творів, уривки з фільмів за творами, вікторини та літературно -поетичні конкурси. Найголовніше - щоб це було дуже цікаво, і читач про себе вигукував здивовано “Як чудово! Як цікаво!”

Захід із швидкою зміною малих форм масової роботи (наприклад, вікторина, інформ-хвилинка, бліц, мінісценка, мініогляд і т.д).

Калейдоскоп рекомендацій - швидка зміна рекомендацій будь - яких книг, творів, авторів.

Календар

Захід будь-якої тематики, побудований у формі календарного циклу.

Капусник

Це веселе самодіяльне дійство з жартами, пародіями, віршами та піснями на будь-які теми.

КАРАВАН

Захід із кількаразовим повторенням тем або образів.

Караван вражень - захід з певної теми, що робить акцент на зміні вражень.

Караван історій - захід, що складається з цікавих історій, пов'язаних із найвідомішими людьми, історичними місцями, традиціями і подіями.

Караван книг - захід, присвячений презентації декількох книг як однієї, так і різної тематики. Наприклад, караван новинок, караван забутих книг.

Караоке літературне

Це конкурс читців, що проводиться під музичний супровід. Як в караоке звучить мелодія, і ми співаємо пісню, так в літературному караоке - звучить музика, і ми читаємо вірші. Музичний супровід підібрано до ритму, розміру вірша, і навіть до того настрою, яке воно несе. Читець заздалегідь не знає, які він буде читати вірш і під яку мелодію. Він повинен інтуїтивно вловити ритм вірша та музики, і тоді вийде прекрасне літературно-музичне виконання поезії.

КАРНАВАЛ

Свято з ходою, вуличним маскарадом, театралізованими іграми; костюмоване свято, в основі якого лежить літературний сценарій. У подібних святах обов’язкова масовість. У бібліотечному варіанті учасників може бути менше, зате кожному має знайтися місце в сценарії. Важлива умова; всі учасники повинні бути в костюмах, інакше свято втрачає сенс.

Карнавал книг - костюмований, театралізований захід, який демонструє кращі книги.

Карнавал літературний - карнавал, присвячений книгам, літературі, письменникам.

Карусель літературна

Розважальний захід в ігровій формі на літературні теми, з швидкою і безперервною зміною конкурсів, завдань.

Кавярня літературна

Спеціально організована на одному майданчику розвага на літературні теми, що імітує застілля. Різновиди: вечірка, посиденьки, салон, клуб, прийом, асамблея. Дана форма передбачає атрибути кавярні: столики, приглушене освітлення, частування і т.д.

КЛУБ

Громадська організація, що об'єднує людей з метою спілкування на основі спільних політичних, наукових, літературних, художніх і ін. інтересів.

Клуб читачів за інтересами - форма організації дозвілля. Можуть бути клуби любителів поезії, музики, літератури, клуби бібліофілів, овочівників, квітникарів, пропагандистів здорового способу життя, знавців і т.д.. Бібліотекарі організовують клуби читачів і є обов'язковими учасниками їх роботи (визначають теми зустрічей, підбирають необхідну літературу та аудіовізуальні матеріали, готують огляди, допомагають доповідачам). Іноді заняття ведуть фахівці: співробітники музеїв, викладачі літератури, музики, агрономи, місцеві письменники і поети та ін.. Види: клуб сімейного читання, клуб любителів чого-небудь, клуб літературний, клуб знавців, клуб дискусійний...

Клуб веселих і начитаних - пізнавально-розважальна командна гра-змагання на літературні теми. Зазвичай приймають участь дві команди підлітків по 10-15 чоловік.

КВК

Змагання кількох одновікових команд, як правило, веселе, гумористичне. Структура КВК: вітання команд, розминка, конкурси, конкурс капітанів, конкурс на краще домашнє завдання.

Книжкові піжмурки

Бібліотекар пропонує дітям взяти книги для читання додому зі спеціальної добірки: книги обгорнуті щільним папером або знаходяться в конвертах, і читач не бачить, яку книгу вибирає. За сміливість - отримує приз. При поверненні книги рекомендується поговорити з дитиною про прочитане. Ця форма роботи дозволяє пожвавити інтерес читачів до хороших, але незаслужено забутих книг.

Коктейль

Вечірній, але не надто урочистий захід, як правило, з напоями та фуршетом, який супроводжується легким невимушеним спілкуванням.

Колаж

Захід-суміш із різноманітних елементів або яскраве і виразне повідомлення із уривків різних текстів.

Компас літературний

Бібліографічна гра будь-якої тематики, присвячена пошуку інформації, як правило, з практичними завданнями.

Композиція

Захід, структура якого складається з поєднання різних елементів, об'єднаних загальним задумом, ідеєю, що утворюють гармонійну єдність, наприклад, включає різні види мистецтв (Літературно-музична композиція) або складений із різних творів та уривків.

Композиція літературно-музична - комплексний захід, спеціальної теми або персони. Сценарій зазвичай складається з цікавих відомостей розташованих у певному порядку, поетичних і музичних фрагментів. Бажано оформити книжково-ілюстраційну виставку, експозицію живописного чи декоративно -прикладного мистецтва. Якщо є можливість - використовувати комп'ютерну проекцію. Оформлення інтер'єру має бути простим і строгим.

КОНКУРС

Особисте або командне змагання з метою виявлення найкращих учасників, виконавців, кращої роботи, т.д.. Конкурс може бути самостійною формою роботи (музичний, фольклорний, танцювальний, поетичний, літературний) або складовою частиною будь-якого заходу, свята, гри. Тематичні конкурси: краєзнавчий, професійний, конкурс-пошук, ерудитів. Форми конкурсів: читаючих сімей, читців, фотоконкурс, малюнків.

Конкурс барона Мюнхгаузена - особисте або командне змагання з метою виявлення кращих вигадників. Чия історія буде найцікавішою, найсмішнішою, той і виявиться кращим брехуном, кращим вигадником і найвеселішою людиною. Про конкурс слід повідомити за кілька днів до його проведення. Учасники конкурсу можуть демонструвати фотографії, фотоколажі, малюнки, креслення, проекти; залучати «свідків» - друзів, батьків.

Конкурс лісових репортажів - імпровізована екологічна гра-змагання, в ході якої читачі пробують себе в ролі журналістської бригади, що працює над екологічними проблемами. Учасникам конкурсу необхідно підготувати «репортаж з місця подій» для інформаційної передачі.

Щоб справитися із завданням, необхідно знати секрети репортерської справи. По-перше, знайти цікаву тему.

По-друге, визначити жанр репортажу (журналістське розслідування, інтерв'ю зі «знаменитістю» або ігровий сюжет), по-третє; скласти яскравий і оригінальний текст.

Бібліотекарю належить стати ведучою; зімітувати позивні передачі, почати веселе спілкування з аудиторією, цікавий огляд лісових, польових і річкових подій, підвести свою промову до першого репортажу, зі словами «Передають наші кореспонденти ...» надати слово першій журналістській бригаді і т. д.. Після кожного репортажу потрібно дякувати його творцям, у кінці передачі повідомити прогноз погоди на завтра і попрощатися з глядачами. Підсумки конкурсу підводить компетентне журі.

Спринт-конкурс - конкурс, проведений швидко, за короткий час, може бути частиною великого заходу.

Конкурс уважних та ерудованих

Консультація

Порада бібліотекаря читачеві з питань, пов'язаних із вибором літератури. Консультації проводяться біля книжкових полиць, біля виставок, біля каталогів та картотек переважно індивідуально, але можуть бути і груповими. Мета бібліотекаря: допомогти усвідомити запити, підказати раціональний шлях самостійного пошуку потрібної літератури. Консультацію супроводжують практичними вправами, в ході яких читачі самостійно розшукують потрібну їм інформацію.

КОНФЕРЕНЦІЯ

Це живий невимушений обмін думками на певну тему. Вона повинна виявити відношення учасників до того чи іншого предмету обговорення, до піднятих питань.

/Files/images/rzne/конференція.jpg

Зразок: На порозі вибору. - Шкільна бібліотека, 2008, № 4, с. 90

Проходить у вигляді зборів (наукових, читацьких, підсумкових). Будь-який вид конференції вимагає ретельної підготовки: визначення теми і термінів проведення, сповіщення учасників, розробка програми, списки літератури для підготовки, формулювання дискусійно-проблемних питань і т.д..

Конференція науково-практична - спеціально організоване колективне обговорення професійних проблем. Повідомлення учасників - це науковий аналіз проблем і конкретний досвід практичної діяльності.

Конференція читацька - активний метод масової роботи, який передбачає участь читачів, обговорення прочитаного, проводиться, як правило, по групі видань, об'єднаних серією, жанром або темою, рідше по одній книзі або по творчості окремих авторів.

Печа-куча - конференція з форматом виступів 20 слайдів по 20 хвилин.

Прес-конференція - пізнавальний захід, організовується у формі рольової гри: зустріч членів певної «делегації» з «представниками преси», «кореспондентами» різних газет і журналів, «журналістами радіомовлення, телебачення, кіно- і фотокореспондентами». Мета: обмін знаннями, формування правильного ставлення до історичних та поточних подій суспільного життя країни, міста, школи.

Конфеті новорічне

Новорічне свято, що включає в себе набір різних жартівливих, театралізованих, ігрових форм і припускає участь усіх присутніх.

Концерт казковий

Концерт, пов'язаний темою з казками або набір концертних номерів, виконуваний казковими героями.

Королівство бібліографічне

Комплексний захід, що поєднує в собі різні форми бібліографічної роботи, як правило, має казковий антураж.

Круглий стіл

Форма колективної дискусії, що дає максимальну можливість проводити плідні обговорення, всебічно розглядати різні питання і приймати спільні рішення. До участі в дискусії можуть запрошуватися авторитетні фахівці, теоретики і практики, наукові співробітники, представники влади, громадських організацій та інші зацікавлені особи.

Круїз літературний

Літературна подорож у вигляді морського круїзу, присвячена книгам на будь-які теми.

Л

ЛАБОРАТОРІЯ

Захід, що носить дослідницький характер, стилізація науково-дослідної діяльності.

Лабораторія читацького смаку - захід, в рамках якого проводиться вивчення читання тієї чи іншої групи читачів, виявляються кращі читацькі уподобання.

Лабораторія читацького творчості - захід, в рамках якого учасники виконують які-небудь творчі роботи, пов'язані з читанням.

Лабіринт

Захід, гра-пошук зі складними, заплутаними ходами, завданнями.

Лекторій

Цикл лекцій, об'єднаних однією темою, який проводиться регулярно протягом якогось часу.

Лекція

Публічний виступ - монолог, який демонструє сукупність поглядів по якомусь питанню. Як правило, потім слідують відповіді на запитання аудиторії.

Лібмоб

Рекламна акція, під час якої бібліотекарі виходять на вулицю з рекламними буклетами та проспектами, роздають перехожим, запрошують до бібліотеки та проводять бліц-опитування.

Лінійка

Захід, що припускає шикування учасників у шеренги на майданчику; потім оголошення, повідомлення, т.д.

Літературний лабіринт

Гра проводиться в декілька турів, кожний з яких подорож, наприклад, у різні жанри літературного світу: поезію, епічну прозу, фантастику, драматургію.

За умовами гри готуються запитання на відповідну тему. Всі учасники дають відповіді на запитання, а відповідь є своєрідним ходом (правильним чи до глухого кута) по лабіринту.

На великому стенді-лабіринті ці ходи відзначаються стрілками з номерами учасників. Першими вдало проходять лабіринт ті, хто дає правильну відповідь

У грі можуть брати участь усі запрошені на захід, оскільки на кожен новий тур склад команд може поновлюватись; практикується також допомога залу для відповіді на складні питання.

Ліцей

Цикл заходів із поглибленим вивченням яких-небудь тем.

Ліцей для малюків - цикл розвиваючих заходів для дітей дошкільного віку.

Лотерея

Організована гра типу вікторини, при якій розподіл питань залежить від випадкового вилучення того чи іншого квитка або номера (жереба, лоту).

Лото літературне

Спеціально організоване змагання на знання літератури за правилами традиційного лото. У лото грають дві команди з рівним числом гравців. Представник команди вибирає із заздалегідь підготовленого набору картку із завданням і зачитує вголос. Завдання на картках - тексти з літературних творів різних авторів. Загальне число карток із завданнями має дорівнювати кількості гравців в обох командах. Кожному гравцеві дається одне завдання. Окрім карток необхідно приготувати два ігрових поля. Кількість клітин на ігрових полях має відповідати числу завдань на картках, призначених для кожної команди. Гравці по черзі обирають собі картки із завданнями. Наприклад, за стилем оповіді та змістом гравці повинні визначити, звідки взято ці рядки і хто їх автор. Якщо відповідь, на думку журі, вірна, то гравець заштриховує одну клітинку свого ігрового поля.

Перемагає та команда, яка першою заштрихує всі клітинки або на рахунку якої заштрихованих клітинок виявиться більше.

М

Майданчик

Вуличний захід на будь-яку тему, проводиться на обмеженій території, майданчику.

Майстер - клас

Форма роботи, метою якої є передача учням досвіду, майстерності, уміння робити яку-небудь роботу якнайкраще. Найчастіше - шляхом прямого і коментованого показу прийомів роботи.

Майстерня радості

Практичне заняття, де учасники займаються яким-небудь видом творчості (малюванням, співом, танцем, музикою, рукоділлям, складанням казок т. д.), що дозволяє насолодитися самим процесом творчості.

Майстринка

Практичне заняття з дітьми молодшого віку, присвячене рукоділлю.

мандрівка рідним краєм літературна


(Зразок сценарію в журналі „Шкільна бібліотека”, 2010, №4, с.137)

Марафон

Цикл масових заходів, об'єднаних загальною тематикою. Спортивна назва передбачає подолання якогось маршруту від старту до фінішу, наявність перешкод, змагальний характер. Інтелектуальні питання та творчі завдання, різноманітні конкурси складають програму бібліотечного марафону, який може тривати кілька днів. У марафоні бере участь велика кількість читачів. Див. також: Гра-подорож.

Маскарад

див. Карнавал

Місячник

Цикл заходів, що проводяться на протязі місяця (наприклад, місячник екології, патріотичного виховання, місячник знань тощо).

Мікрофон вільний (відкрита трибуна)

Ціннісно-орієнтована діяльність дітей у формі діалогу на задану актуальну тему, яка базується на принципах демократії і плюралізму думок. Передаючи один одному імпровізований мікрофон (виходячи до трибуни), читачі вільно висловлюють свою точку зору, задають гострі питання. Виступи читачів повинні бути короткими, чіткими, пов'язаними з реальним життям. В цілому досить 7-10 повідомлень.

Міні-студія

Невелике практичне заняття, яке навчає якимось творчим прийомам.

Мініатюри

Ряд художніх постановок малих розмірів, що відрізняються точністю і лаконічністю.

Мітинг

Збори для обговорення будь-яких значущих питань, що припускає демонстрацію поглядів у вигляді усних монологічних виступів окремих ораторів.

Мозаїка

Комплексний захід, складений із ряду малих заходів, розважального характеру, різноманітних за формою і тематикою.

Мозковий штурм (атака)

Ефективний метод колективного обговорення, творчий пошук рішення проблеми, який здійснюється шляхом вільного вираження думки учасників і дозволяє використовувати свої інтелектуальні здібності. Структура: визначення проблеми, висловлювання ідей, відбір ідей, розвиток рішень.

МУЗЕЙ

Захід, що розповідає про якісь рідкісні факти, відомості.

Музей книги - представляє книгу як найважливіший засіб інформації, поширення знань, освіти і виховання, як знаряддя спілкування, праці і боротьби, як предмет матеріальної культури і як своєрідний твір графічного та декоративного мистецтва. Як захід — присвячується рідкісним і цінним книгам.

Музей літературний - захід, що розповідає про якісь рідкісні факти, відомості в галузі літератури (маловідомі літературні факти). Може бути присвячений різним літературним жанрам. Наприклад, музей поетичний.

Мюзикл

Музично-сценічна постановка, в якій переплітаються діалоги, пісні, музика; важливу роль відіграє хореографія.

Н

Новосілля книги

Розважально-театралізований захід, присвячений новим книгам.

Нон-стоп

Захід, присвячений читанню віршів на одну тему, одного автора або авторських.

Ностальгія

Захід, розважально-публіцистичного характеру, присвячений минулому (наприклад, «книги, які користувалися популярністю в минулому», «що читали наші батьки», «незаслужено забуті книги» і т.д.).

О

ОГЛЯД

Публічне ознайомлення з чим-небудь з метою оцінки, перевірки, розповсюдження і т. ін.

Огляд (бібліографічний огляд, огляд літератури) - короткий виклад будь-яких документів, розташованих в логічній послідовності. Розрізняють види за типами документів: огляд книг, огляд періодичних видань тощо. Окремим видом є інформаційні огляди, огляди нових надходжень, які можуть бути універсальними, тематичними, комплексними. Наприклад, огляд-роздум, огляд-подорож, огляд-шоу.

Огляд бібліотечної виставки - засіб пропаганди виставки, своєрідна її реклама. Етапи такого огляду: обгрунтування теми виставки, її значущості, актуальності, визначення читацького призначення і розкриття структури. Характеристика документів, експонованих на виставці, дається по розділах; у кожному з них читачеві пропонуються найбільш важливі та цікаві. Застосовується метод групової характеристики документів. Обов'язково звертають увагу на ілюстрації, цитати, інші цікаві сторони виставки. Наприкінці необхідно вказати на перспективу вивчення даної проблеми - відіслати до відповідних розділів каталогу, бібліографічних покажчиків.

Огляд бібліографічних посібників - присвячується як одному посібнику, так і декільком, може бути тематичним і т.д..

Огляд-конкурс - публічний показ-конкурс результатів діяльності.

Огляд науково-популярної літератури - привертає увагу до літератури пізнавального характеру. Може, виникнути необхідність роз'яснити складні моменти, показати, як використовувати дану книгу і відомості, наведені в ній. Особливо важливо підкреслити зв'язок наукових відомостей з життям. Кількість книг, які можна використовувати в огляді може бути різною - від однієї до десяти. Це залежить від мети, теми огляду, виділеного часу і можливостей бібліотеки.

Огляд театралізований - огляд із театралізованими елементами або включає в себе невеликі інсценівки.

Огляд-гра - в хід огляду включаються ігрові моменти, інформація про книгах перемежовується з фрагментами ігор.

Огляд-інтерв'ю - огляд, що включає в себе елементи інтерв'ю.

Огляд-лекція - інформація про книги переплітається з цікавим фактичним матеріалом.

Обговорення

Масовий захід, який носить дискусійний характер.

Обговорення книг - масовий захід, який носить дискусійний характер і присвячений книгам. Обговорення книг, як правило, готується заздалегідь, але може початися і спонтанно. Бібліотекар керує обговоренням, готує питання.

Олімпіада

Конкурси, огляди художньої самодіяльності, народної творчості або змагання на краще виконання певних завдань в якій-небудь галузі знань.

Освідчення в любові до жанру (книги, автора)

Захід, побудований на особистих враженнях читача про даний жанр (книгу, автора).

П

Панорама

Захід, широко і оглядово охоплює якусь тему.

Парад книг (літературних героїв)

Захід, що включає в себе урочисту ходу книг або літературних героїв, огляд книг однієї тематики.

Печа-куча

Конференція з форматом виступів 20 слайдів по 20 хвилин.

Подарунок читачеві (до Дня ...)

Захід розважального характеру про книжки і читання, присвячений певній даті.

Подіум

Захід, що містить в сценарії урочистий, величавий прохід.

Подіум літературний (дефіле книжкове) - урочистий, величавий прохід по сцені учасників у яскравих, красивих костюмах, що демонструють при цьому кращі книги, можливо дефіле літературних героїв, обкладинок книг.

ПОДОРОЖІ (диліжанси, екскурсії)

Заходи в ігровій формі. При підготовці подорожі необхідна стилізація дороги або подорожі з обов'язковими зупинками - станціями, галявинами, островами, стежками, будиночками. Подорожі можуть бути тематичні:

Подорож віртуальна - електронна або аудіовізуальна подорож.

Подорож літературна - гра, яка проводиться за краєзнавчою, географічною, історичною, науково-популярною та художньою літературою. Обов'язковий елемент літературної подорожі - карта або схема маршруту. Подорожі можуть бути очними і заочними. Наприклад, подорож казкова.

Подорож країнами світу - культурно-видовищний захід, метою якого є детальне ознайомлення читачів з географічним, економічним положенням різних країн, культурним життям народів.

Поетичний лабіринт

Захід, що проводиться за участю любителів поезії. Нагадує поетичну вікторину.

Поєдинок фантазерів

Змагання між учасниками, командами на кращу фантазію на будь-яку або конкретну тему.

Поле чудес

Розважальне шоу-гра на відгадування слова за літерами. Складається з 3 раундів (в кожному із яких беруть участь по 3 гравці) фіналу і супергри. Ведучий загадує слово (рідко словосполучення), вказане на табло, і по ходу гри дає навідні підказки. Гравці по черзі крутять барабан. На барабані можуть випасти сектори з різним числом очок, які гравець отримає, якщо вгадає букву, або спеціальні сектори: музична пауза, приз, шанс, плюс, банкрут і т.д.. У фінал із кожного раунду виходить по 1 гравцеві. Гравцеві, який виграв фінал, дається право на супергру: він повинен вгадати слово, відкривши 3 літери.

Посвята в читачі

Свято, на якому звання «читач бібліотеки» отримують дошкільнята або учні молодших класів (1 класів).

Посиденьки

Збори для неспішної бесіди, як правило, на фольклорні або історичні теми, або знайомство з народними традиціями; можуть супроводжуватися якимось рукоділлям, чаюванням. Наприклад, літературні посиденьки, фольклорні посиденьки.

Літературно-музичні посиденьки

Літературна розповідь про певний мистецький колектив, чи окремого виконавця, яка супроводжується виконанням їх творів.

Постановка театралізована (інсценізація)

Постановка інсценованого уявлення літературного твору.

Похвала читачеві (книзі)

Те ж що і бенефіс читача, книги.

Презентація

Від слова «подарунок». Ближче до свята, шоу; поєднує в собі інформування читачів про нову, яка щойно з’явилася, книгу і її реклама.

Прем'єра

Захід, присвячений першій появі чогось перед глядачами. Має урочистий, інформаційний характер.

Прем'єра книги (журналу) - багатоваріантний за формою проведення захід, головною метою якого є ознайомлення читачів з новою книгою. Дуже часто проводиться за участю автора або осіб тих, які мають відношення до виходу книги у світ : видавця, редактора, укладача і так далі.

Проводиться після попередньої роботи: прочитання книги і критичної літератури, індивідуальні та групові бесіди з читачами. Попередньо оформляється книжкова виставка та готується рекомендаційний список літератури. Структура заходу: короткий виступ бібліотекаря; огляд чи розмова по книзі (подання журналу); читання найбільш цікавого уривка; короткі читацькі відгуки про книгу; зустріч з автором, видавцями, учасниками подій. Мета - пропаганда літератури. Найбільш вдало можна використовувати прем'єри книг для літ. краєзнавства, так як це дозволяє залучити до заходу всіх, хто брав участь у виході книги у світ.

Прес-ваги

Це варіант заходу по роботі з періодичними виданнями, у ході якого учасники оцінюють періодичні видання. Беруть участь дві команди, які отримують видання для відгуку. Одна команда отримує завдання знайти позитивні сторони журналу або газети, інша недоліки. Перемагає та команда, чиї аргументи будуть вагоміші.

Прес-діалог

Сприяє розвитку інтересу до аналізу проблемних питань і вчить робити цей аналіз. Учасники прес – діалогу виконують роль журналістів, які пишуть статтю (статті) на тему (проблему), що цікавить усіх. Усі читають цю статтю заздалегіть або під час зустрічі. Потім формуються групи по 4-5 „журналістів”, які обговорюють матеріал своїх колег. Пропонують варіант свого написання цієї статті. Запитання складають колегіальне. Опоненти прес-діалогу – це знавці проблеми чи журналісти-професіонали. Прес-центр фіксує цікаві висловлювання і зразу ж випускає „Блискавку”, готує дружні шаржі. Ведучий керує діалогом.

Прес-конференція - дискусійна форма роботи із журналістської практики; захід, стилізований під збори представників засобів масової інформації, що проводиться офіційними особами з метою інформування з актуальних питань; для бесіди і відповідей на їхні запитання.


Прес-марафон - нетрадиційна форма роботи з періодикою, під час якої учасники по черзі називають у алфавітному порядку відомі їм газети і журнали. Щоразу, коли називається наступна буква, той за ким залишається останнє слово, отримує жетон.

Прес-мозаїка - у ході якої три учасники змагання отримують конверти з нарізаними буквами, із яких треба скласти назву газети чи журналу.

Прес-рулетка - захід ігрової форми по роботі з періодикою. Ігрове поле має 4 кольори. Чим темніший колір, тим складніше запитання. Наприклад:
- Перше поле - Рубрики журналів
- Друге поле - Рік видання
- Третє поле - Наклад видання
- Четверте поле - Місцева періодика.

Пригода

Цікавий захід, сценарій якого складений як захоплююча пригода, ланцюг несподіваних подій для учасників.

ПРОГРАМА

Наперед продуманий план якої-небудь діяльності, роботи виступів і т. ін..

Програма ігрова - захід, що складається з циклу ігор.

Програма інформаційна - захід, який про щось інформує учасників .

Програма конкурсна - захід, що складається з кількох конкурсів.

Програма концертна - захід, що складається з концертних номерів.

Програма пізнавальна - захід, що привертає учасників до пізнавального процесу.

Програма розважальна - захід, що складається з конкурсів та ігор.

Програма навчально-ігрова - захід, що поєднує навчальні та розважальні цілі, складається з навчального матеріалу, який закріплюється, та ігрових форм.

Програма читання (річного, сімейного) - цикл заходів, спрямованих на просування книги та читання, приурочений до певного часу або на певну тему. Наприклад, програма літнього читання.

Програма-розіграш - захід, що складається з циклу розіграшів.

Прогулянка

Некваплива, неспішна екскурсія. Наприклад, прогулянка по бібліотеці.

Промо-акція

Акція, спрямована на певну цільову аудиторію з метою демонстрації продукції (книг) та її просування серед користувачів.

PR-кампанія (паблік рілейшнз)

Рекламна компанія, що включає розробку і комплексне використання рекламних засобів, підпорядкованих єдиній ідеї: впливу на думку і ставлення громадськості до рекламованого продукту.

PRO-рух книги

Рекламна компанія по просуванню книги до читача.

Путівник

Захід у вигляді усного, електронного або аудіовізуального довідника про яке-небудь місто, історичне місце, музей, країну. Часто розповідає про літературні місця.

“П’ять хвилин із мистецтвом”

Це гнучка, легка форма естетичного виховання. У ній реалізується принцип «малого дозування» (тобто захід розрахований на людей, які не навчені художньо мислити). Тому спілкування з мистецтвом повинно бути нетривалим і малооб'ємним.

Назва говорить сама за себе: підлітки протягом коротких, але емоційно напружених хвилин, сприймають один або кілька творів. Ні аналізу, ні оцінок не проводиться. Сенс даної форми заходу - у вільному спілкуванні і висловлюванні враження про твір мистецтва. Немає спроби нав'язати якусь точку зору, навіть якщо мова йде про роботу маловідомого або всесвітньо відомого художника.

Методично такий вид спілкування грунтовно продумується. Тут важливо все: інтер'єр, розстановка стільців, демонстраційне місце, момент представлення твору, вступне слово для психологічного настрою, контакту, заключний момент. Це не разовий захід, його краще проводити циклами. Відбір матеріалу може бути пов’язаний із ювілейною датою художника, а може бути й довільним (тематичний, «жанровий» пейзаж, натюрморт, портрет і т.п.).

Найкраще рішення ситуації - використання подвійного художнього ряду, коли одночасно демонструються твори різного виду і один із них виступає в ролі фону, підсилювача враження. Наприклад, демонструється репродукція картини Боттічеллі «Весна» у супроводі музики Вівальді або портрет Струйскої (художник Рокотов) під звуки ноктюрна Шопена. При цьому активізуються два психологічні канали сприйняття: візуальний і аудіальний, обопільно один одного підсилюють. Дуже важлива інформація про твір, вона повинна бути доступною, зрозумілою і цікавою. Наприклад: “Загадка портрета Джоконди (Леонардо да Вінчі)”, “Таємниця життя і смерті Нефертіті”, “Героїні картин Боровиковського” та ін. У підсумку сильне враження. Позитивні емоції викликають інтерес до мистецтва і бажання нових хвилин естетичної насолоди.

Р

Ранок

Публічний ранковий захід певної тематики, з метою залучення нових читачів і пропаганди книги, бібліотеки, читання; виконуються літературні, музичні та інші твори.

Ревю

В перекладі „огляд”, це вид театралізованого дійства, яке складається з окремих сцен, об’єднаних загальною темою. Наприклад, „Гетьмани України”, „Поетичний образ жінки в творчості Т.Г.Шевченка”.

Репортаж-огляд

Авторський огляд, який дає читачеві наочне уявлення про книги (твори), з авторською оцінкою, особистим ставленням до прочитаного.

РИНГ

Захід, де в кожному «раунді» 2 учасники, один проти одного, відповідають на складні запитання глядачів; учасниками можуть бути відомі люди, письменники, кращі читачі.

Ринг літературний - гра-змагання 2-х команд на краще знання літературного твору, творчості письменника і т.д..

Ринг правовий - гра-змагання 2 -х команд на краще знання права.

Ринг ерудитів - гра, де дві команди гравців одночасно відповідають на одне і те ж запитання, причому перша ж правильна відповідь позбавляє суперника можливості відповісти на це ж питання. Перемагає команда, яка набрала більше очок.

Родовід книги

Захід, присвячений історії написання книги.

Розіграш літературний (бібліографічний)

Свято в незвичній формі, загадування всіляких літературних та інших шарад, бібліографічних завдань.

Розвал книжковий

Захід, на якому книги роздаються безкоштовно. Частіше це виставка, з якої книги може взяти кожен бажаючий.

Роздум / міркування

Захід, побудований як ряд тем для обговорення, викладених у логічно послідовній формі; протікає спокійно і неквапливо.

Розповідь інсценована

Інсценування оповідання невеликого обсягу з малою кількістю героїв і короткочасністю зображуваних подій.

Розумники і розумниці

Аналогічно відомій телепрограмі.

С

Салон літературний

Літературно-художній гурток із людей вибраного кола.

Світлиця літературна

Фольклорне свято, присвячене народним традиціям та творам (загадкам, прикметам, пісням тощо).

Світлиця поетична - комплексний захід, оформлений як поетична зустріч в обстановці народного побуту. Тут доречна розмова про народну поезію, приказки, коломийки, билини, колискові тощо. Господинею вечора може стати “бабуся” або кобза, “молодичка” або “козак”. В гості приходять герої народного епосу - богатирі, купці, богатирі і т.д.. Оформлення інтер'єру відповідає фольклорному характеру зустрічі.

Свято

Масовий захід, присвячений знаменній даті або події загальнонародного, традиційного, загальношкільного або класного характеру. Свято, присвячене урочистій даті, включає в себе: урочисту частину (привітання, вітання); концерт розважального характеру, показ вистави, сольні номери, ігри, пародії, атракціони. Наприклад, свято книги, свято сімейне, свято фольклорне, свято читання.

Свято читацьких задоволень - святковий захід, що включає ряд літературних ігор, презентацій книг, виставок тощо, адресованих різним групам читачів.

СІМЕЙНА ІГРОТЕКА

На "Сімейної ігротеці" буде цікаво батькам та дітям, які хочуть проводити час разом, і отримувати від цього задоволення.

Сквер (бульвар) бібліотечний

Вуличний захід, що проводиться з метою реклами книги та читання.

Скринька літературна

Літературна гра, де питання і завдання дістаються із скриньки.

Слайд-подорож

Програма, що складається з перегляду слайдів, фотографій, присвячених подорожі куди-небудь.

Слайд-програма

Програма, що складається з перегляду слайдів, фотографій на будь-які теми з коментарями.

Спектакль

Театральна вистава.

Стіл дискусійний

Круглий стіл, що носить дискусійний характер.

Суд літературний

Рекомендується проводити серед молодіжної аудиторії у формі рольової гри, що імітує засідання суду. Захід має бути побудований на стимулюванні пізнавальної читацької діяльності учасників.

/Files/images/rzne/Суд літ.jpg

Дає учням величезну можливість для самовираження, за допомогою гри створюється висока мотивація до читання. Цей захід дозволяє максимально використовувати розумові здібності, адже має форму суду: кожному учаснику потрібно зайняти певну позицію по відношенню до літературного героя і відстоювати її.

Суперечка

Захід - зіткнення думок, в ході якого одна зі сторін (або обидві) прагне переконати іншу в справедливості своєї позиції.

Т

Творча лабораторія

Захід з обміну досвідом, знаннями і т.д. у цікавій, творчій формі.

Театр-експромт

Форма, яка використовується як самостійна і як елемент свята або якого-небудь іншого комплексного заходу. Перед очима глядачів розгортається незвичайне дійство з елементами імпровізованої гри. Ніхто до початку вистави не знає, яку роль гратиме. Ініціативна група розробляє сюжет театральної вистави, готує картки з позначенням ролей. Картки розподіляються через жеребкування. Заздалегідь готується текст ведучого "за кадром". Актори слухають текст за лаштунками і виходять на сцену виконувати свої ролі. Можуть розігруватися казки, легенди, детективні, фантастичні, гумористичні, побутові історії.

Театр книги - інсценування книг з атрибутикою театрального простору: декорації, ширма, лаштунки тощо.

Готується збільшений макет книги (підручника). Автори розповідають про книгу (можуть перегортатись відповідно оформлені сторінки). По ходу розповіді до глядачів виходять герої книги, інсценізуючи зміст, демонструються ілюстрації (слайди), читаються вірші і т.д..

Театр ляльковий - один із різновидів лялькового виду театрального мистецтва.

Соціально – психологічний театр - показує, яким чином впливають певні соціально – психологічні фактори на вирішення конфлікту, надає в образному вигляді ті знання, які потрібні для позитивного спілкування, для правильного поводження у певній ситуації, а також для взаємодії та реабілітації після конфлікту чи насилля. Акторами є самі учні. Вони інсценізують ті теми, які відображають близькі до них сюжети, проблеми і ситуації.

(Зразок сценарію в журналі „Шкільна бібліотека”, 2010, №2, с.74)

Тематичний вечір

Масовий захід, який організовується бібліотекою з метою привернути увагу до певної теми, проблеми.

"Техніка акваріуму"

Вид дискусії з наступним механізмом реалізації :
1. За запитом учасників формується проблема дискусії.
2. Учасники діляться на 2-3 групи, які сідають по колу.
3. Члени кожної групи вибирають представника, який відстоюватиме їхні позиції.
4. Усі учасники заздалегідь ознайомлені з темою, яка обговорюватиметься.
5. Представники груп збираються у центрі кола і висловлюють свою думку, відстоюють свої позиції. Інші учасники "акваріуму" передають записки.
6. Представник групи може узяти перерву, щоб проконсультуватися зі своїми учасниками.
7. “Акваріумне" обговорення припиняється або після ухвалення рішення, або після закінчення відведеного часу.
8. По закінченні дискусії представники груп проводять критичний розбір ходу обговорення. Остаточне рішення формується вже усіма учасниками "акваріумного" диспуту.

Тиждень інформації

Цикл заходів з певної теми, які проводяться протягом тижня та інформують про нову літературу, що надійшла до бібліотеки за певний період. У ці дні в бібліотеці оформляються виставки (книжкові, ілюстрацій, сценаріїв), формуються теки- накопичувачі, проводяться тематичні бесіди, виконуються запити читачів. Такі тижні інформації дозволяють охопити питання цілком, відкриваючи для читачів нові форми подачі матеріалу.

Тиждень (декада) книги (галузі знань) - включає книжкові виставки, екскурсії та бесіди, бібліографічні огляди, Дні інформації, зустрічі з авторами, літературні вечори тощо. Масові заходи проводяться протягом всього зазначеного терміну (тижня або декади) . Мета - пропаганда літератури і знань, залучення до читання.

Тир інтелектуальний

Інтелектуальна гра, в якій приймають участь 2 або більше учасників (команд); атрибутика: мішені, різнокольорові кола (стікери), що позначають місця попадання. Гра проводиться в 3 і більше етапи. На кожному етапі задається відстань до мішені від 10 до 100 метрів (складність питань), кожен учасник отримує від 3 до 5 пострілів (питань), правильність відповіді означає влучність попадання (від 1 до 5 балів). Виграє той. Хто набрав більше очок.

Ток-шоу

На обговорення виноситься якесь філософське питання (наприклад: що таке любов?). Учасникам пропонується обговорити кілька життєвих ситуацій, розіграних акторами. Бібліотекар керує обговоренням. Мета - моральне виховання читачів.

Турнір

Змагання на різні теми 2-х або більше учасників (команд), яке проводиться у вигляді серії боїв. Наприклад, літературний турнір.

Турнір ерудитів - проводиться аналогічно грі КВК, але з якоїсь певної галузі знань.

У

УРОК

Форма організації навчання з метою оволодіння учнями досліджуваного матеріалу (знаннями, вміннями, навичками, світоглядними і морально-естетичними ідеями) . Наприклад, урок літератури, урок пам'яті. Може включати цікаві та ігрові елементи. Наприклад, урок веселий, урок цікавий, урок-гра, урок-подорож, урок-казка, урок-фантазія.

Урок бібліотечний (бібліографічний) - це комплекс навчальних заходів, які популяризують книгу та читання; вчать користувачів бібліотеки орієнтуватися у виборі художньої, науково-популярної та довідкової літератури; надають вміння пошуку інформації за допомогою довідково-бібліографічного апарату бібліотеки.

Урок інтегрований - урок, в ході якого здійснюється взаємозв'язок між різними предметами.

Урок комплексний - урок, в якому використовуються різні прийоми, форми і способи в їх гармонійному поєднанні для досягнення єдиної мети.

Урок творчий - навчання творчому читанню. Завдання бібліотекаря пробудити в дитини найсвітліші почуття. У процесі уроку створюються творчі роботи.

Уроки видатних особистостей- виховний захід за матеріалами художньої, наукової, історичної спадщини. Увага читачів звертається на біографії великих людей - письменників, художників, філософів, героїв війни та праці.

Шок-урок - зазвичай готується на гостроактуальну тему: наркоманія, СНІД. Наприклад, шок-урок: «Наркотики: подорож без вороття». Основа шок-уроків: листи, одкровення, сповіді молодих наркоманів. Матеріал свідомо не редагується. Повністю зберігаються зміст і лексика одкровень. Добре, якщо є відеофільм на тему уроку. До структури уроку також включаються офіційні дані про стан боротьби з наркоманією в країні і місті.

Усний журнал

Активна традиційна форма пропаганди новинок друку.

За аналогією з друкованим усний журнал складається з ряду „сторінок” (3 – 5). „Сторінка” цілком може бути присвячена одній темі чи розділу теми. Може бути і бібліографічна сторінка, на якій дається інформація про літературу всього випуску усного журналу. Важливе значення тут мають краєзнавчі матеріали. Відкриваючи випуск усного журналу, ведучий коротко повідомляє про його зміст, потім надає слово виступаючим. Важливим є оформлення журналу: обкладинка, титульний лист, заголовки рубрик, символи й атрибути. Для оформлення усного журналу можна використовувати комп'ютерні презентації, книжкові виставки. Закінчується усний журнал словом ведучого

Зразок : Когут В.Я. Природа і ми: усний журнал// Шкільна бібліотека. - 2010. - № 5. - с. 53;

Шкідливі звички – шлях у безодню: усний журнал// Шкільна бібліотека. - 2008. - №10. - с.106

Ф

ФАКУЛЬТАТИВ УСПІХУ

Факультатив означає (лат. facultas) "можливість", а успіх — "позитивний наслідок роботи та справи; значні досягнення, удача, талан". Чому "Факультатив успіху"? Тому, що це можливість для учнів зустрітися з успішними людьми свого краю, можливість почути їх розповіді про шляхи досягнення успіху, можливість побачити плоди їх праці.

Факультатив успіху в бібліотеці - це захід, який сприяє самовизначенню учнів, прищеплює їм любов до трудової діяльності, до ведення, нехай елементарних, наукових досліджень, адже за словами Білла Гейтса: "Успіх нічому не вчить. Він тільки переконує розумних людей, що вони не можуть програти".

Феєрія

Представлення казкового змісту, відмінне пишною постановкою і сценічними ефектами. Чарівне, казкове видовище.

Фестиваль

Широка громадська святкова зустріч, що супроводжується оглядом досягнень будь-яких видів мистецтва. Може бути на найрізноманітніші теми: молодіжної книги, фестиваль професій, фестиваль здоров'я.

Фестиваль мод - дає учням величезну можливість для самовираження, за допомогою гри створюється висока мотивація до читання. Цей захід дозволяє максимально використовувати розумові здібності, адже має форму суду: кожному учаснику потрібно зайняти певну позицію по відношенню до літературного героя і відстоювати її.

Фестиваль мистецтв - своєрідний огляд талантів читачів бібліотеки: поетів, співаків, танцюристів, музикантів та ін. Він проводиться раз на рік і вимагає тривалої підготовки. Часто його проводять серед читачів одного віку. Фестиваль може включати вікторини з літератури, живопису, музики, екскурсії, художні виставки. Лише після ретельного відбору номерів, можна призначати день проведення фестивалю.

Філософський стіл

Одна із найскладніших форм публічної роботи зі світоглядної тематики. Вимагає філософського осмислення проблеми («Що Ви думаєте про сенс життя?», «Навіщо людині совість?» і т.д.). Заздалегідь визначається питання, на яке учасники шукають відповідь у філософській літературі. Важливо, щоб обговорення не перетворилося у читання підготовлених доповідей. Бібліотекар повинен своєчасно аналізувати думки учасників, підтримувати їх сміливі погляди, підштовхувати тих, хто хоче висловитися, але не наважується. На захід можна запросити гостей (найчастіше це письменники). Може трапитися, що учасники так і не зроблять єдиних і остаточних висновків, але головною метою заходу залишається стимуляція читачів до аналізу і роздумів, прагнення шукати відповіді на питання про сенс життя.

Флешмоб

англ. flash - спалах, миттєвий; mob - купа, зграя, збіговисько) — це заздалегідь спланована акція, яка розрахована на масове виконання. Учасники флешмобу до початку дій не повинні ніяк виділятися з натовпу. Сценарій дій має бути абсурдним, незрозумілим для натовпу навкруги, але ні в якому разі не комічним. Акція має бути продумана так, щоб здивувати людей, викликати почуття подиву. При цьому учасники флешмобу не повинні становити небезпеку для оточуючих людей, і не залишати після себе сміття. Також учасники не повинні показувати, що вони знайомі, а ніби випадково приєдналися до акції. Тривалість акції - кілька хвилин! Інакше пропаде ефект несподіванки, а це вже не флешмоб. Закінчується флешмоб також несподівано як і розпочався: учасники розходяться в різні боки, ніби нічого й не було.

Форум

Широкі представницькі збори, з'їзд.

Фото-крос

Змагання фотографів, гонка з тематичними і тимчасовими рамками. Найталановитіші та найактивніші учасники отримують призи на церемонії нагородження переможців, яка проходить після кожного фотокросу. Для визначення переможців враховуються художність; оригінальність; швидкість; відповідність завданням. Наприклад, фото-крос «Місто читає» - за певний час сфотографувати людей, які читають на вулицях міста.

Х

Хаукаст

Відеоролики, в яких розповідається і демонструється «як робити».

Хвилина слави

Захід, де будь-яка людина може показати свої унікальні здібності, у бібліотеці - конкурс на кращого читача.

Хвилинка весела

Короткий, веселий, розважальний захід.

Хвилинка-замальовка

Невеликий захід, що складається з декількох частин, пов'язаних тематично з живописом.

Хіт-парад

Парад популярності творів або їх авторів, який визначається в результаті опитування.

Хобі-клуб

Клуб, який об'єднує людей з певним хобі (різновид розваги, якесь заняття, захоплення, що не несе особливої матеріальної вигоди).

Хоровод

Зхід, що складається з невеликих жартівливих питань, завдань, які чергуються. або розповідає про малі фольклорні жанри (наприклад, хоровод казок, хоровод загадок).

Хронограф

Захід-розповідь про якісь історичні події у хронологічному порядку, побудований за типом літопису.

Хроніки літературного життя

Розповідь про будь-які літературні події в хронологічній послідовності.

Ц

Церемонія

Бесіди про прекрасне, про мистецтво, літературу, живопис і т.д., які супроводжуються розповіддю про традиції та урочистим обрядом за встановленими правилами. Наприклад, чайна церемонія.

Цикл зустрічей

Кілька зустрічей, об'єднаних однією темою або автором.

Ч

Чаювання театралізоване

Вечір із частуванням та елементами театралізації.

Читання

Комплекс форм і методів пропаганди літератури з певної теми. Читання включають науково-практичні конференції та семінари, вечори книги, книжкові виставки, лекції, літературні вечори та усні журнали, бібліографічні огляди. Найчастіше заходи проходять протягом декількох днів. У проведенні заходів можуть брати участь різні установи та громадські організації. Мета - пропаганда літератури і знань. Можуть бути тематичні або для певних груп користувачів, наприклад, юнацькі читання, Шевченківські читання.

Літературні читання - художнє виконання творів, свого роду „театр одного актора”.

Ш

ШКОЛА

Цикл навчальних заходів, за заздалегідь розробленою програмою.

Школа геніїв - цикл інтелектуальних заходів за різними темами.

Школа спілкування - цикл заходів, приурочених навичкам спілкування.

Шок-урок

Зазвичай готується на гостроактуальну тему: наркоманія, СНІД. Наприклад, шок-урок: «Наркотики: подорож без вороття». Основа шок-уроків: листи, одкровення, сповіді молодих наркоманів. Матеріал свідомо не редагується. Повністю зберігаються зміст і лексика одкровень. Добре, якщо є відеофільм на тему уроку. До структури уроку також включаються офіційні дані про стан боротьби з наркоманією в країні і місті.

Шок-цитата

При оформленні книжкових виставок використовується цитата, яка йде врозріз із загальноприйнятою думкою, що викликає подив і бажання посперечатися.

ШОУ

Яскраве сценічне видовище, розраховане на галасливий зовнішній ефект; розважальна програма з ефектним музичним і візуальним супроводом.

Шоу інтелектуальне - яскрава інтелектуальна розважальна програма.

Шоу-програма - програма, що складається з декількох ефектних, яскравих номерів.

Щасливий випадок

Інтелектуальна гра. У грі беруть участь три команди по 4 - 5 чоловік у кожній. Гра проводиться в 4 гейми: бліц, «заморочки з бочки», «темна конячка», «гонка за лідером». Виграє та команда, яка набрала більше очок.

Ю

Ювілей

Урочисто відзначувана річниця якої-небудь події або діяльності певної особи, існування установи, міста (звичайно обчислюється в круглих і великих числах). У бібліотеці може бути: ювілей книги, жанру, ювілей письменника, ювілей бібліотеки.

Я

Ярмарок

Захід, присвячений народним звичаям, святам; гуляння з іграми, забавами, піснями. Обов'язково супроводжується книжковими виставками.

Ярмарок солідарності - форма виховної роботи, яка організовується з метою продажу «товарів», зроблених читачами. Виручені кошти надходять у певний фонд, який потребує допомоги. Для організації ярмарки створюється спеціальна комісія, яка приймає і оцінює «товари», інформує про умови проведення. По закінченні ярмарки виступають її організатори, відзначають найактивніших учасників, повідомляють про суму виручених коштів. Цінність даного заходу в тому, що воно носить яскраво виражену гуманістичну спрямованість.

Ярмарок творчих ідей - акція, яка спрямована на виявлення проектів, здатних внести в культурне життя установи новизну, креативність, здатних підвищити інтерес різних верств населення і суспільних груп до культурних форм проведення дозвілля і самостійної творчості; проводиться у формі усних виступів або медіа - презентацій, що розповідають про проекти та ідеї.

.

У бібліотеках вже є досвід застосування таких форм заходів, як сімейна ігротека, день читацької мрії, хода книг, з'їзд мрійників, паркан-газета.

...

При копіюванні даного матеріалу посилання на наш сайт обов'язкове.

/Files/images/anmashki/1/Книжка з сердечком.gif

Кiлькiсть переглядiв: 30783

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.