Народився видатний класик російської літератури українського походження Микола Гоголь

Мико́ла Васи́льович Го́голь (прізвище при народженні Яно́вський, з 1821 року— Го́голь-Яно́вський; нар. 1 квітня 1809 року, Сорочинці, Полтавська губернія— пом. 4 березня 1852 року, Москва)— російський прозаїк, драматург, поет, критик, публіцист українського походження. Визнаний класик російської літератури.

За визначенням французького публіциста Ежена Вогюе, з гоголевської «Шинелі» вийшла вся російська література.

Батько Гоголя, Василь Панасович Гоголь-Яновський (1777-1825), помер, коли синові було 15 років. Вважають, що сценічна діяльність батька, який був чудовим оповідачем і писав п'єси для домашнього театру українською мовою, визначила інтереси майбутнього письменника— у Гоголя рано виявився інтерес до театру.

У 1818-1819 роках— навчався в Полтавському повітовому училищі. У 1821-1828— у Ніжинській гімназії вищих наук, де вперше виступив на сцені гімназійного театру як актор і режисер-постановник вистав «Едіп в Афінах», «Урок дочкам», «Лукавін» та багатьох інших. Майстерно зіграв роль Простакової у виставі «Недоросль».

Мріючи про літературну діяльність 1828 року Гоголь поїхав до Петербургу. Матеріальна незабезпеченість примусила його поступити на службу чиновником Департаменту уділів.

1829-го він опублікував свій перший твір— поему «Ганс Кюхельгартен». Того ж року в журналі «Отечественные записки» з'явилася повість «Басаврюк, або Вечір проти Івана Купала», перша з циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки». Ці твори були романтичної спрямованості, підкріплені грунтовними знання усної народної творчості. Ліризм, проникливість і любов автора до зображуваного справляли враження на читача.

Наприкінці 1833 року Гоголь клопочеться про місце професора історії в Київському університеті св. Володимира. Спонукала до цього, зокрема, й дружба з Михайлом Максимовичем, професором-земляком, етнографом, фольклористом, істориком, ботаніком, майбутнім ректором цього ж університету.

У цей же час Гоголь працював над книгами «Арабески», «Миргород» (1835). 1835 року займає кафедру історії у Санкт-Петербурзькому Імператорському університеті, але через короткий час змушений полишити професорську діяльність. Він остаточно порвав з педагогічною діяльністю/

З 2-ї половини 1830-х років подальший розвиток таланту Гоголя пов'язаний з драматургією. Етапною стала його соціальна комедія «Ревізор» (1836).

Невдовзі після прем'єри п'єси Гоголь виїхав на досить тривалий час за кордон, відвідав Німеччину, Швейцарію, Францію, Італію. В Італії пише перший том поеми-романа «Мертві душі», що виходить друком 1842 року.

1848 року Гоголь повернувся до Росії, посилено працював над другим томом «Мертвих душ», але незадовго перед смертю спалив рукопис. Невдовзі після цього Микола Васильович Гоголь помер.

Твори Гоголя багаторазово екранізувалися. Його твори використані кількома композиторами при створенні опер та балетів. Крім цього, Гоголь був персонажем кількох фільмів та інших художніх творів.

ТВОРИ МИКОЛИ ГОГОЛЯ У ФОНДІ БІБЛІОТЕКИ ОЗ НВК "ЗОШ І-ІІІ СТ.-ГІМНАЗІЯ" СМТ ШАЦЬК:

/Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь.том.png /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. вибр.png /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь избр.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/Гоголь избран.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. повести.драм..jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь повести.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. вечера.jpeg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. нова.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь вечори.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь.вій.jpeg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. мертвые.jpeg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь мертв.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. мертвые д.jpeg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. миргород.png /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь миргор.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь.ніч.png /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. ночь.png /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. перрбургские.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. страшна.png /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. тарас б.jpeg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. тарас.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. тарас бульба.png /Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. шинель.jpg

У ЗБІРКАХ:

/Files/images/knigi/zarubjn/dorosl/гоголь. щедрин.jpg

ПРО ГОГОЛЯ:

/Files/images/knigi/kritika/про гоголя.png

Кiлькiсть переглядiв: 950

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.