ВИСТАВКА ОДНІЄЇ КНИГИ

.

/Files/images/bukvi/крузо р.png

/Files/images/vistavki/крузо.png

Англійський письменник Даніель Дефо народився 1660 року в родині Джеймса Фо. Аристократичну частку «Де» він додав до свого прізвища згодом, коли почали виходити друком його книги. Письменник прожив бурхливе, повне тривог життя. З ранньої юності його переслідували різні незгоди, та він із дивовижною стійкістю й мужністю змагався з долею. Цей безталанний торговець і мандрівник зумів стати одним із найперших професійних журналістів Англії, а також видавцем впливових газет. Дефо зазнав злетів і падінь – із ним рахувалися найвпливовіші вельможі, та двірські інтриги й підступи ворогів довели його до в’язниці й ганебного стовпа. Проте, щоб із ним не траплялось, наперекір усім зрадливостям долі Даніель Дефо продовжував писати і друкувати книги, статті й навіть поеми.

/Files/images/knigi/zarubjn/Робінзон.png За три десятиліття своєї літературної діяльності Дефо створив понад чотириста творів. Один тільки перелік його творів складає важкий том. А всіх його книжок, як цеглин, вистачило б на постамент для пам'ятника, на якому б височіла лише одна постать. І це не був би він сам. Людина в дивному одязі, у козлячій шапці й із волохатою парасолькою стояла б там, немов на пагорбі, оглядаючи все навкруги уважним поглядом моряка. Це Робінзон Крузо, герой книги, яка єдина принесла авторові славу на віки.

Книга «Робінзон Крузо» була написана за 2 місяці.
Даніель Дефо обійшов майже всіх видавців, але жоден не погодився взяти рукопис до друку. Один за одним видавці закривали перед ним двері.
— Якщо, негіднику, ти затримаєшся біля мого порогу ще кілька хвилин, я покличу констебля і тебе знову перепровадять туди, де тобі місце! — грізно гукав один видавець.
Говорили й по-іншому, але, по суті, те ж саме:
— Не вчасно, друже, ти у нас з'явився!
Говорили просто:
— Провалюй!
З останньою надією прийшов Дефо до молодого видавця Тейлора.
Той дивився на нього і ніби не бачив. Ні, видавець знав прекрасно, хто перед ним. Ще б пак! Прикмети й у поліцейському листку були вказані. Усі читали: смаглявий, ніс гачком. Так, Тейлор, як і всі, досить добре знав цього суб'єкта. Знав, що йому іноді руку міністри подають, а іноді в жоден порядний будинок не пускають. Ось і зараз, чого він саме до нього з'явився? Усю видавничу вулицю, мабуть, обійшов, і, видно, йому скрізь
відмовили... А це що він таке приніс? Не торкаючись протягненого йому рукопису, Тейлор покосився на заголовок. Він помітив слова: «Незвичайні пригоди... моряка з Йорка... Написано ним самим».
— Де взяв? — запитав Тейлор у Дефо, тому що знав, що письменник такий же моряк, як він, Тейлор, індійський раджа. Замість відповіді Дефо постукав пальцем по чолу.
— Знову обман, значить? — запитав Тейлор.
— Чесний обман, — відповідав Дефо.
— Кому зараз вигадки потрібні, — усе ще не здавався видавець, — коли правди скільки хочеш? Зараз кожен купець такого розкаже...
— Ця вигадка правдивіша за правду, — сказав Дефо. І Тейлор почув авторитетний голос, до якого, траплялося, сам уряд прислуховувався.
— Добре, залишіть, подивимося, чого ваша писанина варта.
Видавець узяв рукопис, але так, що ледве було не розсипав увесь по підлозі.
Через декілька днів Тейлор почав друкувати роман. За кількістю помилок і за числом друкарів, що допомагали Тейлору, видно, що книжку набирали і друкували дуже швидко. Видавець поспішав і не скупився ні на обкладинку, ні на папір, ні на шрифти, що були кращими, ніж голландські. Тейлор відчував, що ця книжка принесе йому неабиякі прибутки!
25 квітня 1719р. «Робінзон Крузо» побачив світ. Перший тираж обчислили приблизно в півтори тисячі екземплярів. 9 травня вийшов другий тираж. Ще через місяць потрібен був третій, а 7 серпня вийшов четвертий тираж. Книжка коштувала п'ять шилінгів — третина від вартості коня, а тому була доступною не всім.
Однак зацікавленість цією книжкою була неймовірна. Залишилися спогади про те, що прості люди день за днем відкладали гроші на «Робінзона Крузо».

Такої популярності не знала тоді в Англії жодна книжка.

Цікаво, що перше видання «Робінзона Крузо» було надруковано без імені автора. Дефо видав цей твір за рукопис, створений самим героєм історії.

Ви здивуєтеся, але й книги «Робінзон Крузо» у Дефо немає!

Роман був названий інакше:

/Files/images/bukvi/РобінзОн.jpg

До написання роману Д. Дефо підштовхнула зустріч з Олександром Селкірком — штурманом судна «П’ять портів». Він і розповів Дефо свою дивовижну історію. Селкірк посварився на кораблі з капітаном, і той висадив його на незаселений острів поблизу берегів Чилі. Там він прожив чотири роки і чотири місяці, харчуючись м’ясом кіз та черепах, фруктами й рибою. Спочатку Селкіркові було сутужно, але пізніше він навчився розуміти природу, опанував і пригадав чимало ремесел.
Одного разу до цього острова пристав брістольський корабель «Герцог» пін командуванням Вудса Роджерса, який і забрав на свій борт Олександра Селкірка.
Усі розповіді Селкірка Роджерс записав до суднового журналу. Коли ці записи були оприлюднені, про Селкірка заговорили у Лондоні, як про диво.
Д. Дефо використав розповіді про пригоди штурмана і написав свій роман про Робінзона Крузо. Сім разів автор змінював подробиці життя героя на острові. Він переніс острів із Тихого океану до Атлантичного, а час дії приблизно ми п’ятдесят років відсунув у минуле. Письменник також збільшив термін перебування свого героя на острові у сім разів. До того ж він подарував йому зустріч з вірним другом і помічником — з тубільцем П’ятницею.

Пізніше Д. Дефо написав продовження першої книги — «Подальші пригоди Робінзона Крузо». У цій книзі письменник розповідає про те, як його герой потрапив до Росії. Робінзон Крузо почав знайомитися з Росією в Сибіру. Там він побував на Амурі. А до цього Робінзон мандрував по всьому світу, побував на Філіппінах, у Китаї, переплив Атлантичний, Тихий, Індійський океани.

Роман Д. Дефо «Пригоди Робінзона Крузо» справив значний вплив на розвиток світової літератури. Він започаткував новий жанр — «робінзонаду». Саме так називають будь-який опис пригод на незаселеній землі. Книгу Д. Дефо багато разів наслідували. У Робінзона з’явилося багато двійників. Він мав різні імена, був і данцем, і греком, і шотландцем. Читачі різних країн чекали від письменників творів, не менш захоплюючих, ніж книга Д. Дефо. Так одна книга породила цілу низку інших літературних творів.

Письменник добре зрозумів почуття Робінзона Крузо в кінці свого життя, коли став самотнім. Його герой зазначав: «Посеред величезного скупчення людей у Лондоні, де я пишу ці рядки, я самотніший, ніж був усі 28 років заточення на безлюдному острові».

На могилу Дефо поклали білу плиту. З роками вона заросла, й, здавалось, що й пам'ять про цю людину покрилася травою забуття. Минуло більше 100 років. І час відступив перед його великими творами. Коли журнал «Крісчен уорд» у 1870 р. звернувся до хлопчиків і дівчаток Англії з проханням надіслати гроші на спорудження нового пам'ятника на могилі Дефо, тисячі прихильників, у тому числі й дорослих, відгукнулися на цей заклик. У присутності нащадків великого письменника відбулося відкриття гранітного монумента, на якому було висічено: «В пам'ять автора "Робінзона Крузо"». І це справедливо: з 500 творів, написаних Д. Дефо, справжню славу йому принесла саме ця книга.

«Пригодии Робінзона Крузо» витримали тисячі видань, їх перекладено майже всіма мовами світу, мільйони читачів і сьогодні зачитуються історією юнака з Йорка.

/Files/images/knigi/zarubjn/Робін новий.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/Робін новий2.jpg /Files/images/knigi/zarubjn/робін новий3.jpg

Ця безсмертна книга – справжній гімн розуму, просвіті, людській стійкості й надії, яка не вмирає ніколи.

Друже! Поринь у дивовижні пригоди разом із Робінзоном Крузо! Не пожалкуєш!

ПРО КНИЖКУ "РОБІНЗОН КРУЗО" ТА ЇЇ АВТОРА ДАНІЕЛЯ ДЕФО

Витушкина, Нина.“В тяжелейших условиях человек не беспомощен... “[Текст] / Н.Витюшкіна // Зарубіжна л-ра. - 2008. - № 43-44. - С. 8-11.

Гапон, Т.Підсумковий урок-подорож за романом Д.Дефо "Робінзон Крузо" [Текст] / Т. Гапон // Зарубіжна л-ра в шк. - 2006. - № 8. - С. 5-7.

Даніель Дефо [Текст] // Шкільна б-ка. - 2002. –№ 1. - С. 74-77.

Дуднік, Н.45 хвилин на острові Робінзона [Текст] / Н.Дуднік // Зарубіжна л-ра. - 2006. - № 1. - С.10-17.

Катеринчук, О.М."Робінзон Крузо" як сюжетна модель світової робінзонади [Текст] / О.М.Катеринчук //Всесвітня л-ра в серед. навч. закл. України. - 2004. - № 10. - С. 15-16.

Кашуба, Є.Система уроків з вивчення роману Д.Дефо "Робінзон Крузо" [Текст] / Є.Кашуба // Зарубіжна л-ра в шк. України. - 2006. -№ 11. - С. 36-41.

Кушицька, Г."Я прожив незвичайне життя..." [Текст] / Г.Кушицька // Зарубіжна л-ра в шк. України. - 2006. - № 12. – С. 57-58.

Руснак, М.П.Екскурсія на острів Відчаю [Текст] / М.П.Руснак // Зарубіжна л-ра в шк. України. - 2007. -№ 11. - С. 46-49.

Скільки облич мав Дефо? [ Текст ] // Все для вчителя. - 2000. - № 30. - С. 4.

Хроменко, І.А.Система уроків з вивчення роману Д.Дефо "Робінзон Крузо" [Текст] / И.А.Хроменко // Зарубіжна л-ра в шк. України. - 2007. - № 6. - С. 21-30.

Шалагінов, Б.Б.Література "просвітницького раціоналізму" в Англії [Текст] / Б.Б.Шалагінов // Всесвітня л-ра та культура в навч. закл. України. - 2004.- № 1. - С.18 - 22.

Шалагінов, Б.Б.Література "просвітницького раціоналізму" в Англії [Текст] / Б.Б.Шалагінов // Зарубіжна л-ра в шк. України. - 2005. - № 11. - C. 22-26.

Шахова, Кіра.Література Англії XIX століття [Текст] / К.Шахова // Зарубіжна л-ра. - 2004. -№ 6-7. - С. 4-16.

ВЕБЛІОГРАФІЯ

Афоризмы – Даниель Дефо [Електронний ресурс] / Афоризм.info. – Режим доступу : http://www.aforizm.info/author/daniel-defo/.

Дефо Даніель [Електронний ресурс] / Вікіпедія. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/.

Дефо Даниель [Електронний ресурс] / Знаменитости. – Режим доступу : http://persona.rin.ru/view/f/0/26143/defo-daniel'.

Робінзонада головного героя роману Даніеля Дефо «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди мореплавця Робінзона Крузо» [Електронний ресурс] / Allscience. – Режим доступу : http://allscience.info/download.php?id=82614.

Робінзон Крузо як втілення просвітительського ідеалу « природної людини» [Електронний ресурс] / Твої реферати. – Режим доступу : http://refer.org.ua/component/option,com_docman/task,doc_details/gid,8825/.

Кiлькiсть переглядiв: 1904

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.