Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета: поглибити знання учнів про прикметник як частину мови;формувати загально пізнавальні вміння знаходити в тексті прикметники, правильно визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль, удосконалювати навички правильного й доречного використання прикметників в усному і писемному мовленні, розвивати спостережливість, аналітичне мислення, емоційне сприйняття навчального матеріалу, спонукати до творчості; виховувати естетичні смаки, любов до художнього слова

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, з елементами повторення

Обладнання: дидактичний матеріал, підручник, матеріал для емоційного забарвлення уроку, мультимедійний проектор

Хід уроку:

І.Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчання учнів

Вч.: Йдучи на урок, я пригадала слова російського поета О.С. Пушкіна

Унылая пора,очей очарованье
Приятна мне твоя прощальная краса,
Люблю я пышное природы увяданье,
В багрец и золото одетые леса.

/Files/images/rzne/жовте листя.png Осінь дарує прекрасні хвилини для кожної людини. Вона надихала на творчість багатьох письменників, художників, музикантів. Закоханий в осінні барви В.Сосюра бачив осінь по-своєму:

Облітають квіти. Обриває вітер
Пелюстки печальні в синій тишині.
По садах пустинних їде гордовито
Осінь жовтокоса на баскім коні.

Сьогодні у нас на уроці незвичайний гість. Ось він (вчитель показує листочок) Назвіть його?

Діти називають

Вч.: Лейтмотивом нашого уроку буде тема осені—найчарівнішої пори року. Епіграфом послужать слова:

Чудова осінь…Прекрасна її мелодія..

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку

Вч.: Так , яку ж назву ми дали нашому гостеві? Яку частину мови ми вивчали, що дає назву предметам?

Вч.: В житті людині цікаво, не лише, що це за предмет, а й який він. Що можна сказати про цей листочок? Який він? (Відповідають діти)

Вч.: Отже, діти, частина мови, яка саме і дає відповіді на ці питання, вивчається після іменника і є темою нашого уроку. Запишіть тему уроку
(Діти записують в зошити число та тему уроку)

Вч.: Що ми повинні знати про прикметник, щоб правильно його використовувати в мовленні, узгоджувати з різними словами в реченні, ми й з’ясуємо сьогодні на уроці. Основні питання, над якими будемо працювати, це:

-загальне значення прикметника;
-морфологічні ознаки;
-синтаксична роль.

ІV. Актуалізація опорних знань

Вч.: Що вам відомо про цю частину мови? (Відповіді учнів)

Вч.: А зараз ми доповнимо та поглибимо наші знання. Розгорніть підручник на ст.139 і самостійно опрацюємо матеріал.

V. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу

Вч.: Діти, перед вами незаповнені схеми-опори про прикметник. .Ваше завдання заповнити їх. (Самостійна робота учнів)
Звіримо наші відповіді з екраном.

Вч.: А зараз я звертаю увагу на дошку. Перед вами текст (на дошці)
Завдання: прочитати, дати заголовок, знайти і назвати прикметники.
За якими ознаками будете шукати прикметники? (Відповідають діти)
Визначте, який це стиль мовлення? Чому ви так думаєте? (Відповідають діти)
Якою частиною мови найчастіше виступають епітети? (Відповідають діти)
Отже, який висновок ми можемо зробити? Яка роль прикметників у мовленні?(Відповідають діти)

Робота біля дошки. Записати речення, визначити рід, число, відмінок прикметників та їх синтаксичну роль.
1. Сосновий ліс перебирає струни над берегами вічної ріки.
2. Повітря було прозоре та тихе.

Вч.:Завдання в групах

1група. Утворити словосполучення, визначити рід, число, відмінок прикметника. Дати відповідь на питання: які морфологічні ознаки має прикметник? Від чого вони залежать?

2група.Списати речення, визначити синтаксичну роль прикметника. Відповісти на питання: яким членом речення може виступати прикметник?(Відповідають діти)

Вч.: Дослідження-відновлення.

Відновити текст, добираючи слова, які б краще передавала ознаки названих предметів (текст на екрані ). (Діти праюють самостійно)

Вч.: Творче завдання.

Описати картину, використовуючи опорні слова.
(Звучить тиха музика. Перед дітьми на екрані картина ).

Осінь(яка?), дерева(які?), гілля(яке?), листя(яке?), небо(яке?), човен (який?).

Самостійна робота учнів.

VI. Систематизація і узагальнення знань

Гра «Знайди і виправ помилку»

(завдання на екрані)

VII. Підсумок уроку

Дати відповіді на питання (питання на екрані)

VІII. Домашнє завдання

Кожен учень сам вибирає завдання із запропонованих:

1.П.23 впр 234(1 завд.)

2.Виписати 5 речень, визначити рід, число, відмінок та синтаксичну роль прикметника

3. Скласти лінгвістичну казку » Пригоди Прикметника»

Кiлькiсть переглядiв: 1323

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.