Cучасний стан та екологічні проблеми озера Світязь

/Files/images/rzne/прозорість.jpeg

Унікальність та неповторність екосистеми озера привертали увагу багатьох дослідників. Водні акваторії Шацького НПП можна використовувати як еталонні. Проте останніми десятиліттями інтенсивність і структура природокористування в районі значно змінилися.

На базі Шацьких озер сформувалася та розвивається інфраструктура відпочинку — створено туристичні комплекси й пансіонати, прокладено автомобільні шляхи тощо. Основними джерелами забруднення поверхневих і підземних вод нині стали не стічні води із сільгоспугідь (пестициди та добрива) як було раніше, а комунальні відходи, звалища сміття, будівництво у прибережних смугах, заїзд автотранспорту та його миття біля озер.

Зростання вмісту гідрокарбонат-іонів, хлоридів та сульфатів свідчить про підвищення антропогенного навантаження. Бази відпочинку, що розміщені на березі оз. Світязь не дотримуються рекреаційних норм (30люд./кв.км). У середньому цей показник перевищує норму в 20-25 разів, причому спостерігається постійна тенденція до його зростання.

Відповідно зі зростанням кількості відпочивальників підвищується споживання рибних ресурсів озера. При недотриманні розмірних характеристик (величин міри) та в умовах відсутності статусу заповідності, хоча б зон відтворення аборигенної іхтіофауни, в найближчому майбутньому будемо мати повну її деградацію при супутних проблемах постійного забруднення водойми побутовими та промисловими відходами, сміттям.

На зміни іхтіоценозу оз. Світязь впливають ізольованість водойми (на ростові характеристики) та браконьєрство (на видове різноманіття). Так, останнім часом знизилася чисельність щуки як біологічного регулятора чисельності смітних видів риб, чисельність та ростові характеристики краснопірки, зросла чисельність канадського сомика та зменшилися його ростові характеристики.

ВУГОР ЗНИКАЄ З ШАЦЬКИХ ОЗЕР:( ТСН

Одним із визначальних чинників погіршення стану оз. Світязь стало осушення навколишніх земель. Як результат, скоротилася площа водного дзеркала водойми, а значить зменшились глибини на літоральних ділянках, що у свою чергу, сприяло інтенсивному розвитку вищої водної рослинності й посиленню процесу замулення (прикладом може слугувати затока Лука). Якщо в глибоких озерах швидкість накопичення мулу складає 1-2 мм/рік, то в мілководних цей показник вдесятеро більший і становить 1-2 см/рік. Зазначені процеси викликають зменшення площі нерестовищ і погіршення кормових умов для риби, що в результаті впливає на рибопродуктивність озер.

Суттєвими факторами, які також негативно впливають на озеро, є недостатня ефективність існуючої системи управління охороною та використанням водних ресурсів унаслідок недосконалості нормативно-правової бази й організаційної структури управління, а також екологічна просвіта населення.

Для збереження екосистеми оз. Світязь необхідно дотримуватися правил господарювання у прибережних захисних смугах водоохоронної зони, дотримуватися науково обгрунтованого рекреаційного й народногосподарського навантаження, проводити системні дослідження, які дадуть змогу не тільки прогнозувати екологічний стан озера, а й керувати та боротися із забруднювачами. А також необхідно регулювати чисельність і масовість любительського рибальства, організовувати екологічно-просвітницькі заходи.

/Files/images/rzne/знак.jpeg

От би такий знак на пляжах Світязя!

.

За матеріалами наукових робіт:

Мольчак Я.О., Фесюк В.О. Сучасний природно-господарський стан озера Світязь та екологічні проблеми.

Волкошовець О.В., Гриб Й.В. Вплив демографічного навантаження та урбанізованих територій на формування видового різноманіття іхтіофауни річково-озерних екосистем.

/Files/images/anmashki/1/Галочка.gif

ДІЗНАЙСЯ БІЛЬШЕ :

ПРО СВІТЯЗЬ НАУКОВИЙ

ПРО СВІТЯЗЬ В ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ

ПРО СВІТЯЗЬ В ЛЕГЕНДАХ

Кiлькiсть переглядiв: 1425

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.